Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Constrangerea semnarii demisiei prin santaj,refuzul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Constrangerea semnarii demisiei prin santaj,refuzul angajatorului de a achita lichidarea si de a restitui garantia,invocand false prejudicii

de Buna ziua.Numele meu este Corina si as dori sa ma lumineze cineva daca are mai multe cunostinte decat mine,in ceea ce priveste speta ce urmeaza sa o prezint si eventual, un sfat ar fi binevenit.
Deci...in anul 2008 in luna martie m-am angajat (impropriu spus,deoarece un CIM am semnat abia in luna iulie) la S.C. AGROBANAT S.A Caransebes,punct de lucru Buzias ,o societate alimentara ,pe postul de vanzator.Din luna iIulie am primit chiar si fluturas de plata,chiar daca cu intarziere de Dumnezeu mai stie cate luni.Deci tot din Iulie am si constatat ca mi se retinea cu titlul de garantie de gestiune suma de 30 RON.Totul ok,insa cu 10 luni mai tarziu s-a trecut la un sistem de vanzare computerizat,sistem cu care noi,vanzatorii ne-am obisnuit rapid,insa contabilitatea,ba.Fapt care a dus la intarzierea evidentei contabile cu pana la 4 luni si , mai rau ,la incurcaturi penibile in sensul ca la inventarierea lunara figuram in contabilitate cu sortimente de marfuri total straine noua,vanzatorii.De parca nu ar fi fost deajuns penibilitatea situatiei ,s-a mai ajuns si la faptul ca cifrele nu coincideau,bineinteles,in defavoarea noastra ,a vanzatorilor.#-o.Peste toate,incepand cu data implementarii noului sistem a inceput si un proces de reorganizare al firmei,modificandu-si numele si creind o noua structura de angajati...Vizati erau angajatii vechi pe care-i inlocuiau rand pe rand cu altii noi,incepand de la posturile de conducere pana la gestionari,constrangandu-i pe fiecare cu ce putea sa isi semneze demisiile.(Fapt real,pana si sefului meu direct i-au propus sa aleaga intre semnarea demisiei si imputarea une consistente sume de bani...Bineinteles ca a demisionat.)In speta, in scurt timp de la demisia sefului meu,noul director mi-a prezentat o situatie cu doua variante: imi scriu demisia fara preaviz si o semnez sau mi se imputa un minus de 2000 RON,care chipurile,ar exista pe magazinul nostru.Socata, dupa discutii "convingatoare" , am semnat.Acum refuza sa imi plateasca drepturile banesti care mi se cuvin,lichidarea,banii ptr C.O.,deoarece nu am uzat nici macar o zi si in fine,restituirea garantiei.In plus,in toata aceasta perioada nu s-au respectat nici macar orele de lucru prevazute in CIM si nici nu am fost platita extra ptr orele extra.(SAMBATA,DUMINICA).In situatia prezentata cum as mai putea recupera drepturile ce mi se cuvin,si ce efect ar produce o reclamatie laITM?Sau ce ma sfatuiti....
Corina G., utilizator
nu va dati demisia, mergeti la itm si reclamati-l.

daca nu va plateste toate drepturile salariale (concediu de odihna neefectuat, salariu la zi, ore suplimentare,diurne, salarii compensatorii etc) il puteti actiona in instanta, cu castig garantat si fiind litigiu de munca nu se platesc taxe
problema e ca ,dupa cum am relatat,demisia deja am scris-o si semnat-o sub santajul mai sus amintit,cu martor,respectiv fosta colega, de serviciu in acea zi.Avand in vedere conditiile,oare o plangere impotriva lor ar mai creea vreun efect pozitiv in ceea ce ma priveste?
Ati predat gestiunea cu proces verbal?
Inventarierea pana la plecarea dvs. s-a facut?
In ce va priveste va ajuta numai actionarea in instanta la tribunalul teritorial de care apartineti cu domiciliul.

Un aspect mi-e neclar : cine e in cauza, Corina G. sau danny_sad?
Marioara Maftei, utilizator
Buna ziua.....Corina G. sunt,danny_sad fiind sotul care a postat un subiect de pe userul meu....Ulterior si-a creat si el un cont.....
Nu am predat gestiunea in nici un fel pur si simplu mi-am luat cele mele si am plecat,de inventariere nici nu incape vorba...
Rau!
Cand ai gestiune nu-ti iei lucrurile si pleci...Macar un proces verbal de predare gestiune catre colega dvs.trebuia facut...Acum e prea tarziu si nu exista cale de intoarcere!
Toate drepturile salariale vi le puteti lua prin instanta dar si firma va poate actiona pentru minus in gestiune si nu prea vad cum veti putea demonstra ca nu a existat acel minus daca nu aveti proces verbal de predare-primire al gestiunii in momentul plecarii dvs....
Marioara Maftei, utilizator