avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Va rog putin ajutor demisie, CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Va rog putin ajutor demisie, CIM

Buna ziua, am si eu nevoie de ajutor din partea Dvs. Am o problema (de fapt nu e problema mea ci a logodnicei mele), ea s-a angajat vara asta la o firma, zice ca ar fi fost trecuta in contract ca gestionara, salariul urmand sa si-l ia fiecare fata prin dispozitie de plata la data de 30 ale fiecarei luni, parte salariu, parte bonuri de masa.Pana aici tot ok, Bun, in urma cu circa 1 luna a fost la o sedinta sa zic, iar patronul le-a pus niste conditii, iar cui nu ia convenit ia dat afara pe loc.Ei i s-a pus pata si a mai ramas cam doua saptamani, iar pe data de cca 28(ultima zi in care a fost la munca) si-a scris demisia(fara preaviz), a facut dispozitie de plata, a luat banii+contravaloare bonurilor de masa, ceea ce este in jur de 700 ron, si a plecat.Bun, acuma problema e ca au sunat-o colegele ei si i-au zis ca ii incheie contractul cu literea I(ceea ce stiu ca nu mai este valabil, deci au mers la intimidare), ieri au sunat-o iar si au zis ca ii face dosar penal.Mentionez, ca acest lucru nu i s-a adus la cunostinta de catre firma, ci doar de anumite fete care mai lucreaza acolo.Va rog ajutati-ne, ce ar putea sa ii faca, daca ea si-a luat pur si simplu banii ei pe care a muncit, nici macar un ban in plus...o zi placuta
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 21:14, 21 Octombrie 2009
Avand calitatea de gestionar, in mod logic trebuia sa predea gestiunea avuta, si sa aiba semnata o fise de lichidare. Salariata nu poate fi concediata disciplinar fara o cercetare disciplinara. In acest sens trebuie sa primeasca o convocare scrisa, se face o cercetare, se comunica decizia de concediere si abia apoi se inchide carnetul de munca.
Persoana respectiva poate contesta decizie de concediere la Tribunal in permen de 30 zile de la comunicare.
Trebuie sa astepte ca urmatorul pas sa il faca angajatorul sau sa mearga la societate sa solicite eliberarea carnetului de munca.
Important este ca la data la care va merge la societate sa ridice carnetul de munca sa nu semneze absolut nici un act decat in registrul de eliberare a carnetului de munca. Daca nu ii este eliberat carnetul fara semnarea unui act de orice alta natura mai bine nu ridica carnetul si face o reclamatie la ITM pentru refuzul angajtorului de a elibera respectivul act.
Puteti sa ne tineti la curent cu problema respectiva.
Pai nu cred ca a avut carnet sau carte de munca, ca e la al doilea job pe care il are si pana acum nu ia facut nicaieri carte de munca, doar contract, si nu a facut niciodata cerere pentru emiterea unui carnet de munca, ca parca se face ceva de genul asta.Gestiunea a predat-o, si a facut inventar pe care l-a preluat colega ei de tura.Problema este daca ii poate face dosar penal, am inteles pentru delapidare, adica pentru cei 7 milioane,ca au zis sa vina sa ii aduca inapoi la firma..:-?????Ca au sunat-o colegele ei si asa i-au zis, eu cred ca e doar tendinta de a o face sa ii fie frica.acum nu stiu.
Stimate domn, in mod cert daca nu s-a mai prezentat la serviciu, angajatatorul poate lua masura desfacerii CIM pe motiv disciplinar, in speta pentru absente nemotivate, dar trebuie respectata intocmai procedura prevazuta de Codul Muncii.
Mie imi este destul de neclar cum se incasa totusi salariul la acesta societate si va rog daca se poate sa reveniti cu amanunte.
Cu siguranta predarea gestiunii la plecarea din societate era in primul rand in interesul logodnicei dvs. fiind prima interesata sa rezolve aceasta situatie tocmai ptr. a preatampina acuzatii ulterioare fondate sau nu .
Si daca a procedat la predarea gestiunii fara probleme si are si o dovada in acest sens, nu ar ramane decat cu impuatia pe parte disciplinara pentru absentele inregistrate.
Partea penala a problemei cred ca trebuie analizata dupa ce reveniti cu detalii privind "luarea salariului".
Din cate inteleg, prietena Dvoastra nu a stat in preaviz conform contractului de munca pe care l-a semnat (preavizul este de minim 15 zile calendaristice). Si-a dat demisia si angajatorul a renuntat la preaviz? A dat lucrul asta in scris?
In mod normal, cand pleci dintr-un loc de munca nu iti iei singur salariul si de a doua zi nu te mai duci. Angajatorul trebuie sa-si gaseasca om in locul tau.
Parerea mea este sa se duca sa vada ce drepturi banesti avea pana la data plecarii din societate (conform statului de plata) si, daca are de innapoiat bani sa o faca.
Banii presupun ca au fost platiti de angajator pe baza unui stat de plata, cash sau card,nu are cum sa fie problema penala asta.Angajatorul poate intenta proces pentru recuperarea prejudiciului,in situatia in care banii nu i se cuvin.

Problema penala ar putea fi furt din gestiune,dar inteleg ca are nota de lichidare semnata si proces verbal de predare-primire gestiune.

Alte discuții în legătură

Demisie alexandruz alexandruz Lucrez ca gestionar la o firma de distributie . Am gasit un alt job la care ar trebui sa incep activitatea inainte ca perioada de preaviz sa se termine. ... (vezi toată discuția)
In legatura cu litera i din codul muncil ANAMARIA1996 ANAMARIA1996 BUNA SEARA IN URMA CU CATEVA ZILE AM FOST AMENINTATA DE CATRE ANGAJATOR CU DESFACEREA CONTRACTULUI DE MUNCA CU LITERA I DEOARECE , IAM PREZENTAT DEMISIA MEA CU ... (vezi toată discuția)
Contract de munca abrassu abrassu Buna ziua,am muncit la o societate comerciala ca gestionar,am muncit la negru,dupa 6februarie 2009,iar pe 13 mai 2009,m-a dat afara,toate bune,dar contractul ... (vezi toată discuția)