Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarii neplatite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarii neplatite

buna ziua!cum pot sa-mi dau in judecata fostul angajator pentru salarii neplatite?acum sunt somera.unde ma adresez?
Fie depuneti o sesizare la ITM , foe deschideti o actiune in instanta impotriva angajatorului. Actiunea se depune la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu si nu este supusa platiii taxelor judiciare. Actiunea se poate depune in termen de 3 ani de zile de la data de cand trebuia sa va plateasca salariul.
multumesc pentru raspunsuri
revin cu alte intrebari.la registratura e o sictirita(o inteleg pe deo parte).stau la rand pentru o intrebare,nu ma lamureste,ma intorc cu o cerere completata("ce e asta?" )cu o fata stupefiata de parca ii ceream luna de pe cer,ma expediaza laconic sa fac copie dupa cerere si sa completez formularul nr.2 care se ia de la gardian.rog sa ma sprijiniti.cum tb sa arate cererea?nu-mi permit avocat,sunt somera.trebuie sa atasez documente?ce documente?in copie?originale?total am sta o ora la cozi,degeaba.
Unde ati vrut sa depuneti cererea respectiva? registratura cui?
registratura tribunalului