avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarii neplatite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarii neplatite

buna ziua!cum pot sa-mi dau in judecata fostul angajator pentru salarii neplatite?acum sunt somera.unde ma adresez?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:07, 10 Ianuarie 2011
Fie depuneti o sesizare la ITM , foe deschideti o actiune in instanta impotriva angajatorului. Actiunea se depune la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu si nu este supusa platiii taxelor judiciare. Actiunea se poate depune in termen de 3 ani de zile de la data de cand trebuia sa va plateasca salariul.
multumesc pentru raspunsuri
revin cu alte intrebari.la registratura e o sictirita(o inteleg pe deo parte).stau la rand pentru o intrebare,nu ma lamureste,ma intorc cu o cerere completata("ce e asta?" )cu o fata stupefiata de parca ii ceream luna de pe cer,ma expediaza laconic sa fac copie dupa cerere si sa completez formularul nr.2 care se ia de la gardian.rog sa ma sprijiniti.cum tb sa arate cererea?nu-mi permit avocat,sunt somera.trebuie sa atasez documente?ce documente?in copie?originale?total am sta o ora la cozi,degeaba.
Unde ati vrut sa depuneti cererea respectiva? registratura cui?
registratura tribunalului

Alte discuții în legătură

Obtinere duplicat hotarare judecatoreasca definitiva de divort 111cris1 111cris1 Buna seara, acum 20 de ani sora mea a divortat. A primit hotararea judecatoreasca definitiva de divort in care se specifica ca va purta in continuare numele ... (vezi toată discuția)
Care este modalitatea legală de a depune documente la un dosar ... Catalin2o14 Catalin2o14 Care este modalitatea legală de a depune documente la un dosar penal? Teoretic dacă nu ai nicio calitate și depui probe la un dosar in care ceri sa se ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru si timbru judiciar cristianus cristianus Vreau sa va intreb daca depun cererea ptr somatie de plata(ptr o suma de peste 100000ron ) si nu atasez taxa de timbru si trimbrul judiciar, ptr ca nu stiu ... (vezi toată discuția)