Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Obtinere duplicat hotarare judecatoreasca definitiva ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Obtinere duplicat hotarare judecatoreasca definitiva de divort

Buna seara, acum 20 de ani sora mea a divortat. A primit hotararea judecatoreasca definitiva de divort in care se specifica ca va purta in continuare numele sotului dupa despartire. Aceasta hotarare, intre timp, a pierdut-o.
Acum are nevoie de un duplicat a acestei hotarari judecatoresti.
Ce demersuri trebuie sa faca:
-la ce institutie trebuie sa se adreseze?
-exista un formular standardizat de cerere care trebuie adresata institutiei in cauza - daca DA poate primi un model de cerere?
-ce taxe trebuie platite, valoarea acestora si unde anume se platesc fiecare in parte?
- durata de timp estimata de la depunerea cererii pana la obtinerea duplicatului?
-duplicatul cererii de divort care il va primi de la institutia abilitata este considerat ca un document legalizat (recunoscut ca valabil de alte institutii ale statului) sau va trebui ulterior sa o legalizeze?
Va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat.
Se va solicita copie legalizata de pe sentinta de divort la instanta care a pronuntat hotararea respectiva,anexand taxa timbru de 5 ron /exemplar,cerere legalizare (in general se gasesc tipizate la ,,xeroxurile ""aflate la instanta),precum si copie de pe sentinta.In cazul in care nu se afla in posesia unei copii se solicita la arhiva transmiterea dosarului la xerox si realizarea de copii de pe hotarare.Daca nu se cunoaste nr dosarului sau a sentintei pronuntate e mai complicat tb rugat un grefier sa va ajute pt a cauta in condica .
Va multumesc pentru promtitudinea raspunsului.
Sora mea nu poate depune de nicio copie de sentinta deoarece nu mai dispune de niciun document referitor de divortul pronuntat. Stie doar anul in care a divortat dar nu cunoaste nici nr dosarului si nici cel al sentintei pronuntate. Va solicita sprijinul unui grefier pentru identificare/cautare in condica.
Va solicita la arhiva judecatoriei respective o copie a sentintei, insa cineva i-a precizat ca dupa 10 ani dosarul respectiv se distruge (nu se mai pastreaza). In situatia in care este corecta aceasta informatie cum trebuie procedat?
Exista o mapa cu sentintele pronuntate chiar daca dosarul este distrus.Cu un martisor se rezolva,pt ca este anevoios de gasit dupa numele partilor data aproximativa a introducerii actiunii etc.
Va multumesc pentru sprijinul acordat!
Bună ziua. Am și eu o întrebare, va rog. Solicitarea trebuie depusa personal? Dacă persoana în cauza nu mai locuiește în București, pot depune eu solicitarea, în calitate de sora? Mulțumesc.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Se va solicita copie legalizata de pe sentinta de divort la instanta care a pronuntat hotararea respectiva,anexand taxa timbru de 5 ron /exemplar,cerere legalizare (in general se gasesc tipizate la ,,xeroxurile ""aflate la instanta),precum si copie de pe sentinta.In cazul in care nu se afla in posesia unei copii se solicita la arhiva transmiterea dosarului la xerox si realizarea de copii de pe hotarare.Daca nu se cunoaste nr dosarului sau a sentintei pronuntate e mai complicat tb rugat un grefier sa va ajute pt a cauta in condica .

roanavas, utilizator