Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dovezi in instanta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dovezi in instanta

am o intrebare.pot folosi in instanta mail-uri primite,inregistrari cu telefonul mobil,sms-uri trimise si primite?o persoana poate fi obligata sa se prezinte ca martor?
inregistrarile cu tel mobil nu sunt admise ca proba in instanta.
dar mail-urile?dar sms-urile?
In procesul penal pot fi folosite.
Se poate efectua si perchezitie infomatica.
ad2010 a scris:

am o intrebare.pot folosi in instanta mail-uri primite,inregistrari cu telefonul mobil,sms-uri trimise si primite?o persoana poate fi obligata sa se prezinte ca martor?

daca persona cunoaste imprejurarile sau a fost de fata la savarsirea faptei,este obligata prin lege,sa se prezinte ca martor,daca este citat.
mail-urile sms-urile imi apartin si as vrea sa le folosesc pentru a demonstra adevarul