Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Martor!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Martor!

Buna! Am fost citata ca martor intr-un dosar penal (era vb de o bataie intr=un prieten si un politai.) Am primit citatie sa merg la parchet. In urma bataii am datr o declaratie la sectia de politie din aceea localitate. Acum a venit o citatie ca martor. Sunt obilgat sa ma pun martor?
Daca nu te duci poti primi amenda si citat cu mandat de aducere.
Adica vine cu politia sa te duca la instanta :D
silviu_silvinho a scris:

Sunt obilgat sa ma pun martor?

Cum adica sa te pui martor? Tu pe tine....nu prea ai cum!!!:)
Dar daca ai fost deja indicat ca martor, da esti obligat sa te infatisezi la locul, ziua si ora aratate in citatie.
Daca dvs. credeti ca prietenul va propune martor si ca puteti alege daca sa mergeti sau nu, raspunsul este ca nu puteti alege.
Sunteti obligat sa mergeti daca instanta a dispus.