avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Martor!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Martor!

Buna! Am fost citata ca martor intr-un dosar penal (era vb de o bataie intr=un prieten si un politai.) Am primit citatie sa merg la parchet. In urma bataii am datr o declaratie la sectia de politie din aceea localitate. Acum a venit o citatie ca martor. Sunt obilgat sa ma pun martor?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Mihai , Avocat 16:31, 18 Martie 2008
Daca nu te duci poti primi amenda si citat cu mandat de aducere.
Adica vine cu politia sa te duca la instanta :D
silviu_silvinho a scris:

Sunt obilgat sa ma pun martor?

Cum adica sa te pui martor? Tu pe tine....nu prea ai cum!!!:)
Dar daca ai fost deja indicat ca martor, da esti obligat sa te infatisezi la locul, ziua si ora aratate in citatie.
Daca dvs. credeti ca prietenul va propune martor si ca puteti alege daca sa mergeti sau nu, raspunsul este ca nu puteti alege.
Sunteti obligat sa mergeti daca instanta a dispus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neprezentare citatie Fulgerr Fulgerr Buna ziua! Voi povesti putin ca sa aveti o idee si astfel sa ma puteti sfatui mai bine, daca doriti. Intr-o seara, doi tipi s-au luat de mine si cativa ... (vezi toată discuția)
Citare ca martor tarca tarca Buna, Am primit, in posta (nimeni nu a semnat de primire) o citatie de martor intr-un proces de fond. Se refera la ceva furturi facute cu cel putin 6 luni ... (vezi toată discuția)
Sunt citata ca martor dar nu vreau sa merg! Miss_Bastet Miss_Bastet Buna ziua! am fost sa dau o declaratie in fata unui procuror, dupa ce acesta a insistat destul de mult. Asta s-a intamplat acum cateva luni. Am facut ... (vezi toată discuția)