Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Ce inseamna sa fii avocat?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Ce inseamna sa fii avocat?

Buna seara.
De la intrarea mea pe forum si pana acum, am stat numai pe sectiunea dedicata magistraturii.
Insa incepe sa ma tenteze si ideea de avocatura, numai ca as avea cateva curiozitati pe care numai un avocat care profeseaza mi le poate lamuri.
Momentan lucrez intr-un domeniu care are legatura cu dreptul, numai ca intru in categoria "bugetari" si salariile sunt foarte mici comparativ cu anul anterior, asa incat in momentul de fatza mi-e destul de greu sa ma descurc in Bucuresti cu 15 milioane.
Ceea ce ma face sa ma intreb:
- cat castiga un avocat in general?
- avocatii stagiari sunt platiti de tutorii lor? cam cu cat?
- cat se castiga dintr-un oficiu?
- cat este onorariul la un proces penal, sa zicem? (presupun ca la un proces pe civil sau alte ramuri de drept, onorariile se percep dupa valoarea litigiului).
-de ce v-ati ales profesia de avocat?
mie mi s-ar parea atractiva sub aspectul libertatii de miscare, eu trecand de la un job cu program batut in cuie, 8 ore in institutie, fara pauza, fara sa iesi din cladire, la un program ceva mai activ, care implica si un pic de libertate de miscare - si evident, am constatat ca as prefera ceva cat mai liber, fara sefi isterici).
- ce nu va multumeste la meseria voastra?
- i-ati recomanda cuiva care vrea sa intre in avocatura sa faca asta sau nu?
- cum ati descrie o zi din viata voastra profesionala, ca program de lucru?
- va ramane timp liber pentru voi, pentru familie?
- va descurcati cu banii pe care ii castigati?

Multumesc anticipat daca veti avea rabdarea sa-mi raspundeti.
Va doresc o seara frumoasa si calduroasa.
- cat castiga un avocat in general?
Depinde de la caz la caz, speta si ceea ce poti oferi dpdv profesional.
Onorariul se negociaza cu clientul si este rezultatul unui cat se poate de comun acord.

- avocatii stagiari sunt platiti de tutorii lor? cam cu cat?
Avocatii stagiari sunt remunerati de avocatul coordonator, obligatia fiind ca acesta sa le asigure minimumul oricarui salariu pe piata muncii, stabilit de lege.
A banui pana la ce plafon se ridica ramane doar o banuiala.

- cat se castiga dintr-un oficiu?
Din cate cunosc cuantumul onorariilor pentru oficii este reglementat si este un cuantum fix/speta.

- cat este onorariul la un proces penal, sa zicem? (presupun ca la un proces pe civil sau alte ramuri de drept, onorariile se percep dupa valoarea litigiului).

-de ce v-ati ales profesia de avocat?
Vroiam sa stiu cum sa pot, sa pot sa fac ce am invatat sa pot si sa ajut si pe altii sa poata.
Sa am posibilitatea sa am un venit decent si sa nu depind de toanele nimanui, decat de ale mele, ceea ce este acceptabil.

- ce nu va multumeste la meseria voastra?
Actuala reglementare a profesiei, nu neaparat reglementare in sine dpdv juridic dar modul in care se pun in aplicare anumite aspecte de organizare a profesiei.

- i-ati recomanda cuiva care vrea sa intre in avocatura sa faca asta sau nu?
Momentan nu.

- cum ati descrie o zi din viata voastra profesionala, ca program de lucru?
Momentan program 9-17, orice speta se prezinta se rezolva, cu termen sau fara termen, studiul legislatiei si consiliere.
Cat faci ceea ce iti place nu va fi nicio problema.

- va ramane timp liber pentru voi, pentru familie?
Depinde cat de mult esti dispus sa iiei de lucru ”pentru acasa”.
Situatiile sunt cat se poate de variate.

Cabinet de Avocat - Torok Andrei - Octavian, Avocat
Multumesc mult pt raspunsul dvs.
Meseria de avocat este o meserie banoasa numai daca ajungi sa devii avocat, indiferent de pozitia pe care o ai ca avocat, sa fii atasat de munca si sa ai cauze, stagiar sau definitiv oficiile sau plata de catre maestru sunt doar paleative sa supravietuiesti eventual. Veniturile sunt peste cele bugetare de la inceput in mod normal, comparativ cu ce pozitie ocupi in sistemul bugetar cu doi ani vechime si fara pile. Impozitele si celelalte taxe datorate statului sunt nesimtite...
buna ziua.
pentru oficii se acorda 40 ron /dosar. oficiile se acorda pe pile.. adica va puteti inscrise pe lista pt. oficii, dar slabe sanse sa va vina randul vreodata .. cei care au pile primesc multe dosare din oficii.
din punct de vedere financiar , situatia difera de la avocat la avocat.
sunt casele mari de avocatura care castiga foarte, foarte bine, dar trebuie sa recunoastem ca si munca depusa de avocatii respectivi, este pe masura ..
personal am colegi care au preferat sa se suspende , intrucat nu mai faceau fata efectiv, datorita taxelor, impozitelor, pe care noi avocatii trebuie sa le platim atat la stat cat si la Barou.
dar se castiga si bine .. depinde si de efortul pe care-l depui .
oricum avocatura este o meserie frumoasa, mie personal imi place foarte mult .
recunosc la inceput mi-a fost enorm de greu, dar acum imi merge destul de bine.
pe perioada stagiului, eu de exemplu, nu am primit nici o remuneratie de la av. indrumator, si stiu ca asta se intampla in majoritatea cazurilor.
dar sincer nu-mi pare rau ca am ales sa practic avocatura.
este greu la inceput, dar usor , usor, apar si beneficiile financiare si satisfactia profesionala .. =D>
Asta e un subiect ce se poate dezbate prin cateva seminarii si tot nu se ajunge la o concluzie!
Din oficii se castiga 100 de lei/dosar pt cauze simple (verif masurii arest, liberari conditionate) si de la 200-400 lei in functie de nr de inculpati implicati/dosarele de fond (furt calificat, talharie etc).
Cat se castiga? variza de la o luna la alta...la inceput (1-2-3 ani) daca ai un pic de ghinion castigi si 0 pe luna (!) daca ai noroc (MARE) castigi si 50 mil brut!
Ce nu ma multumeste? de ex: timpul pierdut pe holurile instantelor in asteptarea cauzelor!
Stagiarii in GENERAL nu sutn platiti de indrumatori! Asta daca nu cumva esti la vreo mare casa de avocatura si ai castigat vreo bursa privata!
Pe moment nu as recomanda nimanui sa intre in avocatura! (Acest moment cred ca deja dureaza de vreo 3 ani). De fapt, de prin 2005-2006 mai marii avocaturii vorbeau de un mom dificil in profesie! Asta nu inseamna ca viitorul e sumbru....cine stie?!