Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Top cele mai bune profesii juridice
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Top cele mai bune profesii juridice

Buna ziua! M-ar interesa cam care ar fi cele mai tari profesii juridice raportat la 3 criterii de baza ( nu conteaza ordinea lor) :

- venituri obtinute
- volum de munca
- lipsa monotoniei ( posibilitatea de a face cu drag lucruri interesante in fiecare zi )

:-/
avocatura, notariatele, magistratura
Notariatele,avocatura,executorii judecatoresti,magistratura,consilierii juridici.
depinde cum esti construit...unii sunt construiti sa functioneze intr-un sistem dat; altii sa zboare singuri, altii sa zboare in grup, unii nu vor sa auda de munca de teren altii nu vor sa auda de program fix; unii nu vor sa auda sa le plateasca statul salariu, altii nu vor sa se ocupe singuri de toate cele (CAS/A, CASS impozite acte).
Depinde unde ai posibilitatea sa intri. Multe dintre jobb-uri cer experienta, altele alt gen de experienta.
De ex. ca notar titular trebuie sa fi mai intai stagiar. Ca sa ajungi stagiar iti cam trebuie o " matusa Tamara".
Dar cum ramane cu profesiile de lichidator judiciar, consultant proprietate intelectuala, expert evaluator, criminalist, detectiv, politist si altele??? :D
Iulian81, utilizator