avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vreau sa cedez partile mele sociale tatalui meu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vreau sa cedez partile mele sociale tatalui meu

Sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns la problema mea

Suntem doi asociati si administratori cu drepturi egale la o societate. Vreau sa cedez partile mele sociale tatalui meu, si sa preia si functia de administrator in locul meu

Pot face asta printr-un contract de cesiune dar sa fie gratuit? Nu ii pot cere bani, pentru ca eu am nevoie de asta. As vrea sa fie gratuit

Cum procedez?
Cel mai recent răspuns: Alex Chiciu , Avocat 18:27, 18 Decembrie 2010
Intocmiti un act de cesiune dar trebuie sa prevedeti un pret ,respectiv c/val partilor sociale chiar daca nu ii luati bani.Dupa cesionare tatal dvs poate fi administratorul societatii.
citeam undeva ca, in cazul in care pui un pret, trebuie sa platesti impozit...
Si daca pun ca le vand la pretul de 1 ron....am inteles ca cesiunea intra in vigoare de la data platirii impozitului
Poate eu nu stiu bine, de aceea am cerut aici ajutor
Impozitul il platiti daca ati facut un castig. In cazul in care le-ati acizitionat la valoarea nominala si le vindeti tot la aceasi valoare (pe hirtie), atunci castigul d-voastra este 0 (zero) si nu aveti de platit impozit.
Iar cesiunea isi produce efectele fata de terti dupa mentionarea cesiunii la ORC si publicarea in monitorul oficial.
Deci, daca in contractul de cesiune se trece ca le-am cedat cu valoarea de 1 ron, ca exemplu, ele avand in actul constitutiv valoarea de 100ron, nu mai trebuie sa fac nimic?
in acest caz ce trebuie sa depun la orc?
-hotararea aga in care se trece decizia de cesionare
-contractul de cesiune in care apare cesionarea la pret de 1 ron ..a tutruror partilor sociale si drepturilor (inclusiv cel de administrator)
-actul constitutiv actualizat

Mai este necesar act aditional? Am tot citit pe site, si parerile sunt impartite

e corect ce am scris?
contractul de cesiune se face sub semnatura privata?

Ultima modificare: Vineri, 17 Decembrie 2010
Val1977, utilizator
Ma intereseaza si pe mine acest aspect, asa ca am si eu o intrebare referitoare la ultima postare

Daca se cesioneaza la pretul de 1ron asa cum se vrea, deci pretul de achizite este mai mic decat cel din statut si nu e necesar impozit nefiind castig, aceasta cesionare , chiar si la 1ron se considera venit?
Eu am postat la un alt subiect, si ma intereseaza privind declaraia pe proprie raspundere ca nu am realizat nici un venit in afara de cele salariale. Din SRL nu am realizat, dar daca cesionez la 1ron, este venit?
Daca da, se poate face cesiune cu titlu gratuit? E necesara forma autentica la notar?


Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 17 Decembrie 2010
Valentina_D, utilizator

Alte discuții în legătură

Procedura vanzare parti sociale grandanat grandanat Speta: Societate comerciala SRL, 2 asociati 50-50. Care e procedura de transfer a partilor sociale de la un asociat la celalalt? Practic cesionarea a jumatate ... (vezi toată discuția)
Cesionare actiuni Gabriela VP Gabriela VP buna seara, imi puteti spune va rog care sunt costurile pentru a cesiona 50% din actiunile unei firme pe care le detin celuilalt asociat si care este ... (vezi toată discuția)
Hotarare aga cesiune Anny2009 Anny2009 Va rog sa ma ajutati cu o lamurire: in cazul in care intr-un srl cu 34 de asociati, unul cesioneaza catre un altul ,tot asociat , toate partile sale sociale, ... (vezi toată discuția)