Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In perioada de preaviz am dreptul la zilele de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In perioada de preaviz am dreptul la zilele de concediu neefectuate?

1. Am rugamintea sa-mi confirmati sau nu, daca este posibil sa inchei un contract de munca prin acordul partilor, fara sa mi se impuna alta modalitate de a renunta la respectivul job, adica, prin demisie?
2. In perioada de preaviz de15 zile, am dreptul la zilele de concediu neefectuate?

Va multumesc !
Art. 56. [cazurile incetarii de drept a contractului individual de munca]
Contractul individual de munca inceteaza de drept:
a) la data decesului salariatului;
b) la data ramanerii irevocabile a hotararii judecatoresti de declarare a mortii sau a punerii sub interdictie a salariatului;
c) abrogat;
d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare;
e) ca urmare a constatarii nulitatii absolute a contractului individual de munca, de la data la care nulitatea a fost constatata prin acordul partilor sau prin hotarare judecatoreasca definitiva;
f) ca urmare a admiterii cererii de reintegrare in functia ocupata de salariat a unei persoane concediate nelegal sau pentru motive neintemeiate, de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti de reintegrare;
g) ca urmare a condamnarii la executarea unei pedepse privative de libertate, de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti;
h) de la data retragerii de catre autoritatile sau organismele competente a avizelor, autorizatiilor ori atestarilor necesare pentru exercitarea profesiei;
i) ca urmare a interzicerii exercitarii unei profesii sau a unei functii, ca masura de siguranta ori pedeapsa complementara, de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus interdictia;
j) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
k) retragerea acordului parintilor sau al reprezentantilor legali, in cazul salariatilor cu varsta cuprinsa intre 15 si 16 ani.
(2) Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. d)-k), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.
Zilele de concediu neefectuate pana la data incetarii cim vor fi platite de catre angajator.
incetarea unui c.i.m. se poate face in temeiul art. 55 c. mun. ceea ce poate presupune "acordul partilor " art. 55b c. mun. concediere art. 61, 65,68 ; demisie art. 79 c. mun. sau incetare de drept potrivit art. 56 c. mun. .
in cazul demisiei preavizul este de 15/30 zile calendaristice
in cazul in care nu s-a efectuat intreg c.o. pentru zilele ramase de efectuat se cere plata acestora.
daca solicitati zilele de c.o. in perioada preavizului atunci preavizul va fii suspendat pe durata acestuia, rezultand ca nu ar fii cazul sa le solicitati.
Daniela D E a scris:

1. Am rugamintea sa-mi confirmati sau nu, daca este posibil sa inchei un contract de munca prin acordul partilor, fara sa mi se impuna alta modalitate de a renunta la respectivul job, adica, prin demisie?
2. In perioada de preaviz de15 zile, am dreptul la zilele de concediu neefectuate?

Va multumesc !

Raspunsul este afirmativ la cele doua intrebari postate.
in perioada de preaviz aveti aceleasi drepturi ca si ceilalti angajati, va puteti lua concediu de odihna fara a vi se intrerupe preavizul