Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general concediu de odihna
Discuție deschisă în Contabilitate în general

concediu de odihna

buna ziua,
am o intrebare : imi pot lua concediu de odihna pe 2010 daca m-am angajat in iunie 2010 ?
multumesc !
sigur ca da, proportional cu timpul lucrat.

Art. 140..Codul Muncii
Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Art. 141
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului in anul urmator este permisa numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.

deci d-voastra ati avea dreptul la 10 zile lucratoare ..:D
multumesc, dar imi poti spune unde scrie asta, in ce lege?
multumesc mult iulia, asta ma interesa !