Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog un sfat!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog un sfat!

Buna ziua ,as dori daca puteti sa ma lamuriti intr-o problema!
Am avut prima infatisare la tribunal cu fostul sot,ptr drept de vizita,minora are 1an,iar acum s-a stabilit ca la urmatorul termen,de judecata sa venim cu martori de ambele parti,si la el s-a cerut ancheta sociala la mine ca sa stiu conditiie,ca doar mie mi-a fost incredintat minora,as dori daca se pate sa ma lamuriti daca el va putea sa aiba dreptul de a lua minora de langa mama la o varsta asa frageda,ce poate sa stabileasca legea,va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra
Buna ziua! Va mai rog ceva ,cand am fost la tribunal judecatoarea a decis sa se faca ancheta sociala la el acasa dar el nu a fost prezent si nici cand a fost instiintat nu a dat vreun semn.Maine ne prezentam din nou si as vrea sa stiu daca mai are sanse sa castige dreptul la vizita sau ce anume o sa se intample din cauza ca el nu s-a prezentat cand a fost cei de la ancheta sociala la el acasa.Miltumesc frumos!
Chiar daca in cadrul hotararii de divort vi s-a incredintat dvs.spre crestere si educare copilul, tatal nu pierde dreptul de a avea legaturi personale cu acesta, decat doar in cazul in care ar fi decazut din drepturile parintesti.
Avand in vedere ca la divort nu s-a solicitat de catre tata solutionarea acestei probleme - dreptul de pastra legatura cu minorul - o poate face printr-o actiune separata, lucru care s-a si intamplat, dupa cum spuneti dvs.
Ancheta sociala este dispusa de instanta pentru a se convinge ca tatal copilului minor are conditii pentru a putea lua copilul dupa un program pe care il va stabili ulterior. In cazul in care reprezentantul de la Autoritatea Tutelara nu a gasit pe nimeni acasa la fostul sot, cel mai probabil, se va amina cauza pentru a se face acea ancheta sociala. Doar in cazul in care sotul dvs. nu se prezinta in instanta si nu isi sustine cererea, instanta o va putea respinge.
Dar stabilirea acestui program nu inseamna ca dvs. ati pierdut copilul ( din cate am inteles, tatal nu a cerut incredintarea minorului, ci doar dreptul de a-l vedea).
ai mai postat pe site un topic asemanator si cred ca nu vrei sa accepti faptul ca fostul sot tatal copilului are drept sa-si vada copilul , iar tu nu ai nici un drept sa privezi copilul de ocrotirea unuia dintre parinti chiar daca ti-a fost incredintat. INTERESUL COPILULUI PRIMEAZA ATAT IN INSTANTA CAT SI IN VIATA DE ZI CU ZI si nu interesul tau de a-ti tine copilul departe de tatal sau. Pacat ca nu sant si forumuri de consiliere psihologica ca ti-as fi recomandat unul X-(X-(
e bine elis:-/
ContSters7627, utilizator
Domnule Aditabora
Potrivit regulamentului de postare, mesajele care contin atacuri la persona vor fi sterse de catre moderatori. Asa ca va invit sa editati mesajul anterior.
aditabora a scris:

eu cred ca ai probleme grave psihologice , X-( , ai mai postat pe site un topic asemanator si cred ca nu vrei sa accepti faptul ca fostul sot tatal copilului are drept sa-si vada odrasla , iar tu nu ai nici un drept sa privezi copilul de ocrotirea unuia dintre parinti chiar daca ti-a fost incredintat. INTERESUL COPILULUI PRIMEAZA ATAT IN INSTANTA CAT SI IN VIATA DE ZI CU ZI si nu interesul meschin al tau de a-ti tine copilul departe de tatal sau. Pacat ca nu sant si forumuri de consiliere psihologica ca ti-as fi recomandat unul X-(X-(

Cam dur mesajul tau. Desi constat ca o mare parte din parintii despartiti nu fac diferenta intre interesul copilului si interesul sau personal.
l-am inghitit