Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA avans prestari servicii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

avans prestari servicii intracomunitare

O firma din Ro neinregistrata in registrul operatorilor intracomunitari poate primi de la o firma din UE, platitoare de TVA, careia ii presteaza servicii informatice, avansuri si sa faca factura pentru aceste avansuri in momentul inregistrarii in ROI sau trebuie sa astepte neaparat mai intai sa se inregistreze in ROI si apoi sa ceara banutii?
Conform art.158 cu 2, alin 3, intai trebuie sa se inregistreze in ROI si apoi sa presteze servicii.
Multumesc pentru raspuns.