avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Tractare abuziva; plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Tractare abuziva; plangere contraventionala

Buna seara,
Am si eu urmatoarea problema si sper sa ma puteti ajuta.
Acum 2 zile am parcat masina in regie prin zona de camine, la sosea, locul unde am parcat-o nu era semnalizat cu nici un indicator/marcaj RUTIER si nici cu marcaj de "tractare auto".
Masina a fost parcata pe la 3 noaptea iar a 2-a zi pe la 11 cand am vrut sa plec nu mai era. In lipsa ORCARUI marcaj am intrebat la un chiosc de ziare daca se ridica masini si mi s-a spus "da, din statii se ridica". Am ramas masca stiind ca nu era NICI un marcaj rutier, am observat o mizerie ruginita pe care scria ratb si nr liniilor dar care din cate stiu nu este indicator rutier.
Doresc ca contest validitatea amenzii pe motivele urmatoare:
1. PV a fost intocmit ULTERIOR la sectia de politie pe "baza probei video"
2. Ridicarea masinii nu era necesara avand in vedere nr de benzi/spatiul ramas.
3. Nu exista marcaje/indicatoare RUTIERE care sa indice faptul ca parcarea/oprirea este INTERZISA.
4. Numele trecut in Procesul Verbal nu contine cratima din buletin, deci NU este numele complet/corect.
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 20:06, 17 Decembrie 2010
In statii este interzisa stationarea prin lege.
Procesul verbal se poate intocmi si ulterior constatarii contraventiei.
Celelalte motive din punctul meu de vedere nu sunt de natura sa duca la admiterea unei eventuale contestatii introduse de dvs.
Sansele dvs de reusita,din nefericire,sunt aproape inexistente
Ultima modificare: Vineri, 17 Decembrie 2010
Radu Gabrian, Mediator
motivele invocate de dvs dvs nu va ajuta sa vi se admita contestatia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestare ridicare auto FeelLikeANut FeelLikeANut In data de 4 mi-a fost ridicata masina aflata la 1m distanta de un indicator de parcare (1m dupa indicator, asadar regulamentar) motivul ridicarii pe care-l ... (vezi toată discuția)
Ridicare masina ralu11 ralu11 Buna ziua, Mi-a fost ridicata masina din acelasi loc in care parchez de un an de zile. Asta s-a intamplat in Cluj pe o starda cu 3 benzi pe sens, langa ... (vezi toată discuția)
Contestatie amenda - fond castigat, politia face recurs tlc tlc Va salut, In august 2009 mi-a fost blocata masina (caracatita) pt. parcare neregulamentara, in Constanta, pe Bd. Tomis. Am facut contestatie la Judecatoria ... (vezi toată discuția)