Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand ma pot pensiona anticipat?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand ma pot pensiona anticipat?

buna ziua,

va rog sa-mi spuneti cand pot beneficia de pensie anticipata sau anticipata partiala?
data nasterii:31.01.1959
sept 1978- iulie 1979 -desenator tehnic cu carte de munca
aug 1979-oct 1980 intrerupt ptr studii
din nov 1980-sept 1981 -desenator tehnic cu carte de munca
oct 1981 -oct 1986 -intrerupt pentru studii-facultate
din 1986 pana in prezent am lucrat cu continuitate (fara grupa speciala de munca sau conditii deosebite)

va multumesc mult in asteptarea unui raspuns.
Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1959, varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 4 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Puteti beneficia de pensie anticipata partiala la 56 de ani si 4 luni numai daca realizati stagiul complet de cotizare de 31 de ani si 4 luni, stagiu pe care nu l-ati realizat pana in prezent. De pensie anticipata puteti beneficia la aceeasi varsta, cu conditia sa depasiti cu 8 ani stagiul complet de cotizare.