Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... sponsorizare
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

sponsorizare

As vrea sa stiu tot in legatura cu sponsorizarea. Documente necesare, ce forma trebuie sa aiva contractul de sponsorizare,cine trebuie sa il semneze, scopuri legale pentru sponsorizare,sume limita sau maxime admise pt sponsorizare,baza legala, situatii care trebuie intocmite etc...
Vezi Codul Fiscal art. 31 si normele de aplicare, Legea nr. 32/1994, lege privind sponsorizarea, modificata si completata. mai este si un ghid privind legea sponsorizarii pe www.bvau.ro
Aha.. Tks Ghola...Si contractele trebuie inregistrate undeva? la fisc sau...:-/
Din cate stiu eu NU. Ma mai documentez e un domeniu mai putin intalnit de mine. Oricum la finante categoric nu.
ok. Si cu tva-ul cum e la ONG-uri. Se plateste sau nu ? Eu stiu ca parca nu.
Nu dar iti recomand sa citesti Codul fiscal despre ONG la WWW.doradistia.org

Partea II:ONG si TVA, ACCIZE, IMPOZITE LOCALETITLUL VITaxa pe valoare adaugataCapitolul IX

Partea II:
ONG si TVA, ACCIZE, IMPOZITE LOCALE
TITLUL VI
Taxa pe valoare adaugata
Capitolul IX
Operatiuni scutite
Sectiunea 1
Scutiri in interiorul tarii
Art. 17
(1)
Urmatoarele operatiuni de interes general sunt scutite de taxa pe valoarea
adaugata:
i)
prestările de servicii si/sau livrările de bunuri furnizate membrilor în interesul lor colectiv,
în schimbul unei cotizatii fixate conform statutului, de organizatii fară scop patrimonial ce au obiective de
natură politică, sindicală, religioasă, patriotică, filozofică, filantropică, patronala, profesionala sau civică,
precum si obiective de reprezentare a intereselor membrilor lor, în conditiile în care aceasta scutire nu
provoacă distorsiuni de concurentă;
j)
prestarile de servicii strans legate de practicarea sportului sau a educatiei fizice efectuate de
organizatii fara scop patrimonial pentru persoanele care practica sportul sau educatia fizica;
l)
prestările de servicii si/sau livrările de bunuri efectuate de persoane ale căror operatiuni sunt
scutite, conform lit. a) si lit. f) - k), cu ocazia manifestărilor destinate să le aducă sprijin financiar si
organizate în profitul lor exclusiv, cu conditia ca aceste scutiri să nu producă distorsiuni concurentiale;
________________________________________
Page 3
Art. 18
Sunt scutite de taxa pe valoarea adaugata:
h)
importul de bunuri primite in mod gratuit cu titlu de ajutoare sau donatii destinate unor
scopuri cu caracter umanitar, social, filantropic, religios, de aparare a sanatatii, de aparare a tarii sau
sigurantei nationale, cultural, artistic, educativ, stiintific, sportiv, de protectie si ameliorare a mediului, de
protectie si conservare a monumentelor istorice si de arhitectura, in conditiile stabilite prin norme;
i)
importul de bunuri finantate din imprumuturi nerambursabile acordate de guverne straine,
organisme internationale si/sau organizatii non profit din strainatate si din tara, in conditiile stabilite prin
norme;