Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie comunitara israel
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie comunitara israel

va rog daca poate cineva sa ma ajute cu niste raspunsuri: tatal meu a muncit 5 ani in israel cu contract de munca deci a platit toate atributiile catre statul israel as dori sa stiu daca poate lua ceva pansie nu conteaza cat este dupa acei 5 ani (1994-1999), unde trebuie sa ma interesez precizez ca nu stiu daca firma mai exista astazi ar putea un avocat sa faca toate demersurile pt asa ceva?

va multumesc mult
Perioada lucrata in Israel constituie stagiu de cotizare si in Romania. Tatal dvs. va beneficia de pensie din partea statului roman atunci cand va indeplini conditiile prevazute de legislatia romaneasca, respectiv cand va implini varsta standard de pensionare si va avea stagiul complet sau minim de cotizare, in functie de categoria de pensie.

Pentru perioada lucrata in Israel, tatal dvs. va completa formularele pe care i le va pune la dispozitie casa de pensii. Schimbul de documente se va face intre state. Dvs., tatal dvs. sau o terta persoana nu va puteti implica in acest schimb.
Puteti citi discutii pe aceeasi tema accesand link-urile de mai jos.
www.avocatnet.ro/content/for...