Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie comunitara - Israel
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie comunitara - Israel

va rog daca poate cineva sa ma ajute cu niste raspunsuri: tatal meu a muncit 5 ani in israel cu contract de munca deci a platit toate atributiile catre statul israel as dori sa stiu daca poate lua ceva pansie nu conteaza cat este dupa acei 5 ani (1994-1999), unde trebuie sa ma interesez precizez ca nu stiu daca firma mai exista astazi ar putea un avocat sa faca toate demersurile pt asa ceva?

va multumesc mult
Romania nu a incheiat conventie de reciprocitate in domeniul asigurarilor sociale cu Israelul. Urmeaza ca aceasta sa fie incheiata anul acesta.

Reveniti in toamna, atunci va fi incheiata si conventia si se va stabili cu ce formulare lucreaza casele de pensii in vederea recunoasterii perioadelor lucrate legal in statul israelian.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea