Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim brut
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim brut

incepand cu ian.2011 se mai depun la ITM acte aditionale cu modificarea salariului de baza la fiecare angajat ? Salariul minim brut pe tara aprobat de Executiv este de 670 lei,in timp ce salariul minim in plata pt.mediul privat negociat intre patronate si sindicate este de 700 lei.Care este cel OBLIGATORIU de anuntat de catre angajatorul din mediu privat, de 670 sau 700 lei? Patronii ar putea alege prima varianta,daca vor avea posibilitatea de a alege.Multumesc.
Am o nelamurire, salariul minim de la 1 ianuarie este 670, dar indicii sunt cei vechi? Deci un necalificat ramane la 670 si un calificat cu studii medii cat ar trebui sa aiba?
Daca luam de bun augur ce sustine Ministerul Muncii, atunci nu mai exista coeficienti de ierarhizare intrucat nu mai exista CCMN.