Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... putin cam complicat ....
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

putin cam complicat ....

va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
in urma unei relatii a rezultat un copil pe care tatal l-a recunoscut ulterior, a luat numele lui, insa datorita problemelor frecvente avute cu el as dori sa-l scot de pe certificatul de nastere.care sunt etapele si cum tr sa procedez?
tin sa mentionez ca pot demonstra cu martori ca in perioada sarcinii avea o amanta , cu care locuia, nu are nimic pe numele lui, cu exceptia unui salariu f mic si doar pe hartie, nu respecta vizitele stabilite de mine la mine acasa (intrucat copilul il cresc singura), face mereu scandaluri deranjandu-mi vecinii si ma ameninta cu fel si fel de chestii din partea unor "indivizi binevoitori" daca nu-l voi lasa sa-si vada copilul si daca voi dori sa ma casatoresc.
Copilul recunoscut va purta numele tatalui,ca efect al legii.
Nu se poate intreprinde niciun demers legal,in sprinjinul dorintei dvs,indiferent de motivele invocate sau pe care le-ati mai invoca.
dar pot obtine macar o interdictie??este inadmisibil ca acest copil sa traiasca in stresul si tipetele lui!
Tatal copilului nu este decazut din drepturile parintesti,iar interdictia despre care faceti vorbire nu este prevazuta in legea romana in astfel de cazuri.

nu au legatura amantele cu certificatul de nastere al copilului. odata ce l-a recunoscut , va ramane pe certificat ca tata.
daca nu ati cerut ca minorul sa va fie incredintat, ar trebui sa porniti o astfel de actiune in instanta. cereti incredintarea copilului si plata pensie. daca tatal nu va cere program de vizita, nu sunteti obligata sa-l lasati sa-l vada, mai ales ca va sperie copilul.
aveti posibilitatea ca de cate ori face scandal sau va ameninta, sa-i faceti plangere la politie
cum fac unii pe motiv ca merg sa isi vada copilul, el de fapt ii face zile fripte si nopti albe fostei sotii! Nu cred ca exista nici o solutie....DEXTER