Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pret acte vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pret acte vanzare cumparare

parintii vor sa_mi faca acte pe 700 mp de teren acest teren include si o autorizatie de casa.cam cat m_ar costa sa trec terenul si autorizatia de constructie pe numele meu?
Prețul pentru întocmirea actelor îl veți afla doar dacă mergeți la un notar public. Depinde de prețul pe care îl declarați, dacă e vorba de vânzare-cumpărare sau de valoarea din expertiză a terenului, dacă e vorba de donație.
Sd2010 are dreptate. Insa, indiferent de pretul pe care il veti declara in fata notarului, in situatia in care acest pret se situeaza sub pretul minimal pe care camera notarilor il stabileste, taxele notariale se vor calcula raportat la acest pret minimal stabilit. Onorariul notarial este o alta problema, avand in vedere faptul ca fiecare notar este liber sa-si stabileasca onorariul.
Pretul intocmirii actelor il veti afla de la notar.
Valoarea minima obligatorie a imobilelor
o aflati conform expertizelor notariale intocmite in fiecare an, iar aceste valori
le puteti afla prin intermediul Camerei Notarilor.
Daniel Coman, Avocat
intrebati la notar.pretul variaza in functie de zona.