avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

Va rog sa-mi raspundeti .
Cand pot iesi la pensie, daca sunt nascuta in 16 oct 1957, lucrez in invatamant din 1 sept 1978, cu intrerupere 1 an si 2 luni (pensie de invaliditate)
Multumesc si Sarbatori fericite intregii echipe
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 00:22, 20 Decembrie 2010
In cazul dvs., varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Nu prea inteleg cand ati beneficiat de pensie de invaliditate si nici dvs. nu ati precizat clar. Daca acum beneficiati de pensie de invaliditate, de la aceasta categorie de pensie puteti trece numai la pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 60 de ani si 11 luni (cu exceptia cazului in care veti fi depensionata, dar asta este o alta discutie).

Daca ati beneficiat de pensie de invaliditate in trecut si in prezent lucrati, puteti beneficia de pensie anticipata partiala cand veti implini 55 de ani si 11 luni, intrucat ati realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 11 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcularea pensiei Muza Mioara elvira Muza Mioara elvira sunt nascuta pe data de 7 septembrie 1957,am 30 ani vechime in munca, 8,6 ani grupa 1 restul grupa2 ,sunt pensionata medical din 2007 iunie grupa2 , cand pot ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata poeana poeana Sunt nascuta pe 15.09.1957 si am o vechime de 25 ani si 8 luni in campul muncii . De 4 ani sunt pensionata pe caz de boala de gradul 3 si am decizia de ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie buiavasi buiavasi buna dimineata1 as dori sa intreb in ce conditii se pot pensiona urmatoarele persoane; - femeie , nascuta in dec.1957 cu 31 ani stg.de cotizare - barbat, ... (vezi toată discuția)