avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 837 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcularea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcularea pensiei

sunt nascuta pe data de 7 septembrie 1957,am 30 ani vechime in munca, 8,6 ani grupa 1 restul grupa2 ,sunt pensionata medical din 2007 iunie grupa2 , cand pot iesi la pensie la cerere?
Ultima modificare: Miercuri, 30 Decembrie 2009
Muza Mioara elvira, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: badea52 , utilizator 20:20, 5 Ianuarie 2010
Date generale: O doamna nascuta in 1957 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 60 de ani; stagiul complet de cotizare este de 30 de ani iar cel minim de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Stagiului realizat de dvs. de aproximativ 30 de ani i se adauga stagiul aferent activitatii desfasurate in grupe de munca de 9 ani si 3 luni, rezultand un stagiu total de 39 de ani si 6 luni. Din punctul de vedere al stagiului indepliniti conditiile pentru a beneficia atat de pensie pentru limita de varsta cat si de pensie anticipata partiala.

Varsta standard de pensionare: Pentru activitatea desfasurata in grupe de munca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani.
Prevederile art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000 referitoare la reducerea varstei standard numai pentru activitatea desfasurata in grupa I de munca nu sunt aplicabile.

Prin urmare, puteti beneficia de pensie anticipata partiala cand veti implini 55 de ani dar, inainte de a implini aceasta varsta, respectiv la 53 de ani, puteti solicita si beneficia de pensie pentru limita de varsta.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
~ Conținut șters la cerere ~
Nascuta in anul 1957, nu aveati cum sa realizati din cei 30 de ani, 8 ani si 6 luni in grupa I de munca si... restul de 21 ani si 6 luni in grupa II de munca. ( grupa de munca s-a acordat de la 18.03.1969 cand dvs aveati varsta de doar ... 12 ani)
Reveniti cu detalii !
............................................................................................
Dubiu:
2007 (anul pensionarii de invaliditate) - 30 ani (vechime cat spuneti ca aveti) = 1977 (anul primei angajari)
in sector stat am; gr.1- 8 ani 9 luni gr.2 -12ani 10 luni conditii normale 8 ai 2 luni stagiul complet de cotizare 30 ani 9[ stagiul cotizat realizat 37 ani 6 luni 5 ] am lucrat de pe 13 februarie 1977 pana in 1978 oct.23 pe santier constructii, din 23 oct. prin transfer[11a] am lucrat la petromidia in rafinarie[op. chimist]. pana pe 23 05 20007 am iesit la pensie pe caz boala gr 2 data nasterii; 7 sept. 1957 din 2001 nu s-a mai pus grupa chiar daca am lucrat in acelasi loc in aceleasi conditii cand pot iesi la pensie la cerere?
@badea52

Va rog sa va editati mesajul si sa precizati ale cui sunt datele postate de dvs. mai sus.
Va multumesc!

Gabriela Pintea

Alte discuții în legătură

Pensionare limita de varsta keops_mic keops_mic As dori sa cunosc care este varsta la care as putea sa ma pensionez la limita de varsta. Am lucrat : 1977 - 1984 grupa 1 1984-2002 grupa 2 2002-2009 fara ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie grupa1 cucuruzu cucuruzu Buna ziua! Am o nelamurire in legatura cu grupa 1 de munca daca ea mai este valabila. Tatal meu a primit decizie destul de ambigua de la casa de pensii in ... (vezi toată discuția)
Se poate pensiona? danares1 danares1 Am un angajat cu urmatoarele date: data nasterii :15.12.1949 stagiu de cotizare 29 ani si 5 luni ( din care 1 an 4 luni si 21 zile stagiul militar, in ... (vezi toată discuția)