Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcularea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcularea pensiei

sunt nascuta pe data de 7 septembrie 1957,am 30 ani vechime in munca, 8,6 ani grupa 1 restul grupa2 ,sunt pensionata medical din 2007 iunie grupa2 , cand pot iesi la pensie la cerere?
Muza Mioara elvira, Consilier juridic
Date generale: O doamna nascuta in 1957 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 60 de ani; stagiul complet de cotizare este de 30 de ani iar cel minim de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Stagiului realizat de dvs. de aproximativ 30 de ani i se adauga stagiul aferent activitatii desfasurate in grupe de munca de 9 ani si 3 luni, rezultand un stagiu total de 39 de ani si 6 luni. Din punctul de vedere al stagiului indepliniti conditiile pentru a beneficia atat de pensie pentru limita de varsta cat si de pensie anticipata partiala.

Varsta standard de pensionare: Pentru activitatea desfasurata in grupe de munca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani.
Prevederile art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000 referitoare la reducerea varstei standard numai pentru activitatea desfasurata in grupa I de munca nu sunt aplicabile.

Prin urmare, puteti beneficia de pensie anticipata partiala cand veti implini 55 de ani dar, inainte de a implini aceasta varsta, respectiv la 53 de ani, puteti solicita si beneficia de pensie pentru limita de varsta.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
~ Conținut șters la cerere ~
Nascuta in anul 1957, nu aveati cum sa realizati din cei 30 de ani, 8 ani si 6 luni in grupa I de munca si... restul de 21 ani si 6 luni in grupa II de munca. ( grupa de munca s-a acordat de la 18.03.1969 cand dvs aveati varsta de doar ... 12 ani)
Reveniti cu detalii !
............................................................................................
Dubiu:
2007 (anul pensionarii de invaliditate) - 30 ani (vechime cat spuneti ca aveti) = 1977 (anul primei angajari)
in sector stat am; gr.1- 8 ani 9 luni gr.2 -12ani 10 luni conditii normale 8 ai 2 luni stagiul complet de cotizare 30 ani 9[ stagiul cotizat realizat 37 ani 6 luni 5 ] am lucrat de pe 13 februarie 1977 pana in 1978 oct.23 pe santier constructii, din 23 oct. prin transfer[11a] am lucrat la petromidia in rafinarie[op. chimist]. pana pe 23 05 20007 am iesit la pensie pe caz boala gr 2 data nasterii; 7 sept. 1957 din 2001 nu s-a mai pus grupa chiar daca am lucrat in acelasi loc in aceleasi conditii cand pot iesi la pensie la cerere?
@badea52

Va rog sa va editati mesajul si sa precizati ale cui sunt datele postate de dvs. mai sus.
Va multumesc!

Gabriela Pintea