avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CAS poate fi platiti de 2 ori la aceiasi persoana = ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CAS poate fi platiti de 2 ori la aceiasi persoana = Pensionar+PFA ?

Ca pensionar mi se opreste automat din pensie o suma (5,5%...?) si astfel pot sa ma imbolnavesc cat vreau pt ca am facut aceasta asigurare / aici am un amendament: ca pensionar CAS este aplicat abuziv, pensia mea nu reprezinta un venit realizat punctual printr-o oarecare activitate ci, ea pensia, este rodul unor depuneri CAS anterioare , de mai multi zeci de ani etc. Dar, acum in aceasta 'criza permanenta inceputa inca din prima zi de la nastere...' sa fim de acord ca Statul are nevoie de banii astia si - ii dam !

Dar tot ca pensionar, care mai vrea si poate sa munceasca (taxi in cazul meu) mai sunt obligat sa mai platesc inca odata CAS....

Aceasta situatie mi se pare ilogica: al 2-lea CAS nu-mi serveste cu nimic in plus la asigurarea unei sanatati superioare etc.

Evident ca in situatia de PFA/Taxi platesc toate cele: Impozitul pe venit, autorizatia PMB, Metrologie, RAR, ITP, Aviz medical, Psy, s.a. iar fiind deja batran (75 de ani) orele mele de munca sunt putine = castig putin, astfel cam tot ce castig imi ajunge sa fiu la zi cu darile. Imi ramane singura satisfactie ca conduc o masina si daca conteaza asta, o conduc de 51 de ani (ca Taxi numai de 10 ) fara nici un accident.....!

Ar mai fi ceva, specific noua celor din grupa mare...: nevoia de a fi lipsiti de exagerarile frustrante activitatiilor noastre [ abuzurile, lipsa de logica, arbitrariul etc.]

De ex. / legat de Psy...: acum in perioada 'sarbatorilor' , in Buc., au aparut mai multi agenti de circulatie; este un lucru bun dar stiti care este atentia predilecta a acestor agenti.... taximetristii ! "Astia au bani, pot plati amenzi cu caru", nimeni nu-i apara ca opinia publica este impotriva lor samd.

Poate ca taximetristii, prin insasi natura meseriei, sunt mai mult timp in trafic si deci pot avea parte de mai multe evenimente, aprecieri negative/ uneori si pozitive, rar..., dar eu va asigur ca nu ei sunt pericolul public nr. 1 si am curajul s-o spun in fata tuturor participantilor particulari, privati aflati in trafic chiar si a pietonilor [acestia au o placere sadica de a ti se 'arunca' in fata masinii deoarece ei sunt pe trecerea legala de pietoni... dar ignora faptul ca 'fierul' poate avea o alta conduita fata de 'el', pietonul si se poate ajunge la spital.., avand chiar legea in brate. Ce ar fi de preferat ? Evident = Prudenta din ambele parti implicate in trafic !

Suntem la sectiunea Psy si eu mereu fac examinarea abilitailor psiho-motrice, un test care este chioar interesant... dar: niciodata , nimeni, nu m-a luat 'de guler' sa-mi spuna si mie 'ce-am gresit' si 'ce am de facut'... asa ca testul de Psy ca si multe alte reguli mostenite fara a fi intelese reprezinta cate un punct in minus la calitatea vietii pe care o traim.

Un cinic ar putea sa spuna :"N-o mai trai...!" Stim cu totiii ca, undeva in spatele constiintei fiecaruia dinrte noi, exista aceasta enpasare si acest cnism pe care , apoape nimeni, nu-l mai cauita sau estimeaza.... un subict cu multe implicatii care chiar daca sunt legate de Psy... ele au alte mari conexiuni in alta sfere....

Deci, voi plati un al 2-lea CAS...., el va fi calculat astfel : retroactiv 5 ani + Pensalizarile 0,05 roni /zi dintr-un "Venit estimat" [nu din venitul real, care il poate oferi cu usurinta aparatul electronic de taxat.... / iarasi un abuz...,] si iata ca eu, 'azi' voi fi somat a plati cca. 40. mil lei vechi, adica 10% din venitul estimat/ 5 ani+Penalizari... tin sa mai intaresc situatia: eu sunt pensionar cu 12000 lei / luna. pt a acea acei 4.000 lei noi trebuie sa nu mananc etc min. 3 luni de zile, ori asta nu se poate daca apelam la constiinta

in erst eu inchei sp[ovedania mea si astept, cu drag, 'intrebarile' dv.
sarbatori fericite !

Alte discuții în legătură

Pfa plata cass CONSULTING ABM CONSULTING ABM Daca poate cineva,va mai rog sa ma ajutati cu un raspuns. Cum am mai spus, sunt pensionara la limita de varsta si sunt PFA. Intrebarea mea este; trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Termen pentru plata contributiilor pfa vidicanioan vidicanioan Buna ziua Daca am deschis un pfa la 01.08.2013, in domeniul testarea opiniei publice,serviciu care il prestez pe baza de contract cu prima ... (vezi toată discuția)
Accident motociclist! Glovaschi_sorin Glovaschi_sorin Salut! Am si eu o problema.. Am fost lovit de un taximetrist intro interectie, eu circuland pe drum cu prioritate . In urma accidentului m-am ales cu piciorul ... (vezi toată discuția)