Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... clienti pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

clienti pfa

este obligatoriu ca pfa sa aiba cel putin 2 clienti? Unde este prevazut? Obiectul de activitate este - servicii informatice
mmihut, utilizator
[ link extern ]
Art. 17. -
(1) PFA nu poate angaja cu contract de muncă terţe persoane pentru desfăşurarea activităţii pentru care a fost autorizată şi nici nu va fi considerată un angajat al unor terţe persoane cu care colaborează potrivit art. 16, chiar dacă colaborarea este exclusivă.
Eu din textul asta deduc ca poti sa ai un singur colaborator, nu vei fi considerat angajatul acelui colaborator...
dar ce se intelege din " cu care colaboreaza potrivit art. 16"?; ce se spune in art. 16?
care este legea?
Citeste din link-ul ce l-am pus, e ordonanta pe baza careia functioneaza PFA-urile
Art. 16. - În scopul exercitării activităţii pentru care a fost autorizată, PFA poate colabora cu alte persoane fizice autorizate ca PFA, întreprinzători persoane fizice titulari ai unor întreprinderi individuale sau reprezentanţi ai unor întreprinderi familiale ori cu alte persoane fizice sau juridice, pentru efectuarea unei activităţi economice, fără ca aceasta să îi schimbe statutul juridic dobândit potrivit prezentei secţiuni.