Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Turul Europei
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Turul Europei

Ma gandesc sa fac turul europei in vara aceasta,impreuna cu inca 3 prieteni
M-am gandit la urmatorul traseu..Bucuresti-Budapesta-viena-praga-dresda-berlin-amsterdam-bruxelle-bruges-paris-berna-(distanta e cam lunga o sa mai oprim undeva la mijlocul drumului)-barcelona-Marseille-Monaco(Cannes,Monte Carlo,Nice)-Genova-Firenze-San Marino-Venezia-Ljubljana-Belgrade-Home:)
Ne-am gandit sa stam cam 2-3 zile in fiecare oras, cam 40 de zile ,fara graba,fara condus mai mult de 6 ore pe zi maxim,distantele dintre majoritatea oraselor relativ scurte(in jur de 300 km).... Bani multi-1500-2000 de persoana ....si cu Dumnezeu inainte:D
Daca aveti informatii, sugestii,sfaturi,cineva care a facut nebunia asta sau care cunoaste orase care nu ar trebui ratate..oricine eeste binevenit sa raspunda:D
In general, puteti renunta la cele mai apropiate orase pentru a introduce mai multe indepartate. Adica primul stop sa fie Viena si ultimul la intoarcere Venetia dupa care drum intins. Intre Berlin si Amsterdam ar fi Koln. Paris - Berna e dificil, poate e de preferat Paris - Lyon - Geneva.

Oricum e cam mult, din Italia ar mai merita vazute macar pasager Siena, Pisa, Napoli, Roma, Assisi, Bologna, Piacenza, Milano, Torino. Daca sari din capitala in capitala o sa vezi doar centrul, n-o sa ai activitati diverse (plaja / munte / campare - pe care le poti face daca limitezi turul)... Ati putea face doar Franta / Italia o luna. Parerea mea.