Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cui trebuie sa ma adresez? parchetului sau judecatoriei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cui trebuie sa ma adresez? parchetului sau judecatoriei

Am fost amenintat, insultat si injurat de catre seful direct in timpul exercitarii atributului de putere publica (ambii fiind functionari publici si in timpul programului). Cui va trebui sa ma adresez pentru infractiunile de ultraj, calomnie, insulta? Instantai sau parchetului? Prin plangere prealabila?
Plangere se depune la parchetul de pe langa judecatoria
in raza caruia locuiti sau a fost savarsita fapta!
Plangerea nu se adreseaza judecatoriei.
Plangerea o puteti formula si introduce la parchetul de pe langa instanta competenta,cu conditia sa detineti mijloacele de proba pentru a dovedi cele relatatate(acte,martori,alte probatorii acceptate de lege).
In situatia in care plangerea dvs penala nu va putea fi probata,este posibil ca respectiva persoana sa se indrepte impotriva dvs,la randul sau,cu plangere penala pentru denuntare calomnioasa
In primul rand e nevoie de probe. daca aveti probe e foarte bine (probe : video, martori, etc).
Depuneti o sesizare la Parchetul de pe langa Judecatoria de domiciliu. Mai mult decat atat puteti chema in fata instantei civile pt daune morale, asta mai ales daca de fata au fost mai multe persoane si imagine dvs. a avut de suferit.