Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... DENUNT CALOMNIOS!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

DENUNT CALOMNIOS!

Ce recomandati in cazul in care impotriva unei persoane este formulata plangere penala la Parchet/Politie pentru comiterea a doua infractiuni (calomnie si ultraj contra bunelor moravuri) iar faptele sesizate nu se confirma, dandu-se solutie de NUP sau echivalent?
Ma gandeam la formularea ulterioara a unei plangeri penale impotriva reclamantei pentru denunt calomnios mai ales prin prisma faptului ca persoana acuzata de comiterea celor doua infractiuni detine o functie publica si i s-a adus un grav prejudiciu de imagine.
Ce parere aveti?
calomnia nu mai este infractiune. nu va impiedica nimic sa faceti o asemenea plingere.
matahachiro a scris:

calomnia nu mai este infractiune. nu va impiedica nimic sa faceti o asemenea plingere.

am vazut plangerea penala depusa la Parchet unde persoana reclamanta invoca prevederile art. 206 CP precum si cele privitoare la ultrajul contra bunelor moravuri.

Stie cineva daca de curand a fost abrogat art.259 - Denuntul calomnios?
robert900, utilizator
Calomnia a fost dezincriminata,deci plangerea nu va avea nicio finalitate,.
Puteti doar sa va adresati in penal cu plangere penala pentru dununtare calomnioasa si sa solicitati daune pentru lezarea imaginii la locul de munca si in societate.
Plangerea trebuie dovedita cu probe(acte,martori,alte probe).
Puteti sa solicitati daune si pe cale civila,in pretentii,conf.art.998 si urm c.civ,pentru motivele invocate mai sus,cerer care trebuie timbrata la valoarea pretentiilor emise si care trebuie dovedita cu probe(acte,martori,interogatoriu,etc)
r.gabi a scris:

Calomnia a fost dezincriminata,deci plangerea nu va avea nicio finalitate,.
Puteti doar sa va adresati in penal cu plangere penala pentru dununtare calomnioasa si sa solicitati daune pentru lezarea imaginii la locul de munca si in societate.
Plangerea trebuie dovedita cu probe(acte,martori,alte probe).
Puteti sa solicitati daune si pe cale civila,in pretentii,conf.art.998 si urm c.civ,pentru motivele invocate mai sus,cerer care trebuie timbrata la valoarea pretentiilor emise si care trebuie dovedita cu probe(acte,martori,interogatoriu,etc)

Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Cateva nedumeriri as avea:

- a fost abrogat art. 206 - Calomnia?

- a fost abrogat art. 259 - Denuntarea calomnioasa?

Proba pentru denuntare calomnioasa o voi face cu martori si eventual inscrisuri.
robert900, utilizator
206 a fost dezincriminat. 259, nu.