avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... DENUNT CALOMNIOS!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

DENUNT CALOMNIOS!

Ce recomandati in cazul in care impotriva unei persoane este formulata plangere penala la Parchet/Politie pentru comiterea a doua infractiuni (calomnie si ultraj contra bunelor moravuri) iar faptele sesizate nu se confirma, dandu-se solutie de NUP sau echivalent?
Ma gandeam la formularea ulterioara a unei plangeri penale impotriva reclamantei pentru denunt calomnios mai ales prin prisma faptului ca persoana acuzata de comiterea celor doua infractiuni detine o functie publica si i s-a adus un grav prejudiciu de imagine.
Ce parere aveti?
Cel mai recent răspuns: robert900 , utilizator 01:27, 14 Decembrie 2010
matahachiro a scris:

206 a fost dezincriminat. 259, nu.


Va multumesc!
mai intai sa vedeti motivarea pentru care s-a dat NUP sau ceva asemanator cum spuneti dvs.
daca fapta a existat dar s-a aplicat o amnenda ,nu aveti nici o sansa sa castigati ceva.
succes
doberv a scris:

mai intai sa vedeti motivarea pentru care s-a dat NUP sau ceva asemanator cum spuneti dvs.
daca fapta a existat dar s-a aplicat o amnenda ,nu aveti nici o sansa sa castigati ceva.
succes


Probabil se va merge pe lit a) ''fapta nu exista''.
Trebuie sa depuneti copie de pe aceasta la dosarul cauzei,ca sa va dovediti plangerea sau actiunea,in functie de ce veti intreprinde.
r.gabi a scris:

Trebuie sa depuneti copie de pe aceasta la dosarul cauzei,ca sa va dovediti plangerea sau actiunea,in functie de ce veti intreprinde.


Da, m-am gandit la asta. Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ultraj contra bunelor moravuri si calomnie. probarea faptelor si consecinte legale. robert900 robert900 Vreau sa va supun atentiei urmatoarea speta: Se depune la Parchet plangere peala impotriva a doua persoane pentru comiterea infractiunilor de ultraj conta ... (vezi toată discuția)
Plangere de calomnie dumiras dumiras ce sanse am ca un vecin sa fie tras la raspundere pe motiv de calomnie pt unele afirmatii care au fost facute la adresa mea ,afirmatii de furt infirmate de ... (vezi toată discuția)
Denunt calomnios calin_pop2000 calin_pop2000 buna ziua o persoana mi-a facut plangere penala la politie pentru amenintare , santaj, ultraj contra bunelor moravuri ,iar, aceasta ... (vezi toată discuția)