Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... DENUNT CALOMNIOS!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

DENUNT CALOMNIOS!

Ce recomandati in cazul in care impotriva unei persoane este formulata plangere penala la Parchet/Politie pentru comiterea a doua infractiuni (calomnie si ultraj contra bunelor moravuri) iar faptele sesizate nu se confirma, dandu-se solutie de NUP sau echivalent?
Ma gandeam la formularea ulterioara a unei plangeri penale impotriva reclamantei pentru denunt calomnios mai ales prin prisma faptului ca persoana acuzata de comiterea celor doua infractiuni detine o functie publica si i s-a adus un grav prejudiciu de imagine.
Ce parere aveti?
matahachiro a scris:

206 a fost dezincriminat. 259, nu.

Va multumesc!
mai intai sa vedeti motivarea pentru care s-a dat NUP sau ceva asemanator cum spuneti dvs.
daca fapta a existat dar s-a aplicat o amnenda ,nu aveti nici o sansa sa castigati ceva.
succes
doberv a scris:

mai intai sa vedeti motivarea pentru care s-a dat NUP sau ceva asemanator cum spuneti dvs.
daca fapta a existat dar s-a aplicat o amnenda ,nu aveti nici o sansa sa castigati ceva.
succes

Probabil se va merge pe lit a) ''fapta nu exista''.
Trebuie sa depuneti copie de pe aceasta la dosarul cauzei,ca sa va dovediti plangerea sau actiunea,in functie de ce veti intreprinde.
r.gabi a scris:

Trebuie sa depuneti copie de pe aceasta la dosarul cauzei,ca sa va dovediti plangerea sau actiunea,in functie de ce veti intreprinde.

Da, m-am gandit la asta. Multumesc!