Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum inchiriez o masina?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum inchiriez o masina?

Buna ziua,

Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva?

Sub ce forma, o persoana juridica poate sa dea in folosinta un autoturism( leasing in curs) unei alte persoane juridice?
Au cazut de acord sa plateasca ratele in continuare de leasing firma care da autoturismul pana la incheierea leasingului dupa care se fac formele de preluare.
Dar pana atunci cum trebuie sa procedeze din punct de vedere contabil luna de luna?

este vorba despre leasing financiar si are in obiectul de activitate " inchirierea bunurilor mobile corporale"? daca da...atunci poate sa procedeze la "subinchiriere".
Nu, este o firma de prestari servicii( consultanta sisteme de management) care a achizitionat mai multe masini, dar pe una vrea sa o dea unei firme sa se foloseasca de ea in schimbul unei sume...lunar( rata lunara de leasing).
N-ar fi mai bine sa preia leasingul de pe acum?
Altfel, ar trebui sa aveti ca obiect de activitate inchirierea bunurilor.....
Pai daca tot platesc leasingul pentru celelalte masini....au zis sa plateasca si pentru asta.

Dar un contract de comodat nu se poate?
Lasam povestea cu leasingul deoparte....si ei dau spre folosinta o masina firmei respective contra unei sume lunare.Se poate?
CrinaV a scris:

Buna ziua,

Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva?

Sub ce forma, o persoana juridica poate sa dea in folosinta un autoturism( leasing in curs) unei alte persoane juridice?
Au cazut de acord sa plateasca ratele in continuare de leasing firma care da autoturismul pana la incheierea leasingului dupa care se fac formele de preluare.
Dar pana atunci cum trebuie sa procedeze din punct de vedere contabil luna de luna?

Poate face act de novatie (cedarea leasingului).
Vedeti ca in contractele de leasing se stipuleaza la nu stiu ce punct, depinde de societatea de leasing, ca nu se poate subanchiria. Citeste contractul de leasing cap coada.