Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare limita de varsta

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti cand as putea sa ma pensionez pentru limita de varsta, daca sunt nascuta in 1958-13 Martie, am o vechime in munca de 26 ani, si facultatea urmata la cursurile de zi - 5 ani.
Am lucrat in grupa I de munca 10 ani si 11 luni. (100%)
Va multumesc
---Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2018 luna Februarie la virsta standard de pensionare de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 30 ani.

----Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2013 luna Februarie la virsta de 55 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 40 ani.*
-----Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2013 luna Februarie la virsta de 55 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani.*
Va multumesc.
La Multi Ani!!! si Sarbatori fericite !
Limta de varsta la 59 ani cu reducerea varstei cu 2 ani pentru 10 ani in grupa I-a si un stagiu de cotizare de 31 ani.Anticipata la 56 ani cu un stagiu total de cotizare de 39 ani fara stagiu asimilat(studii universitare).Anticipata partial la 56 ani cu un stagiu de cotizare de 31 ani fara stagiu asimilat si cu o penalizare de 45%.O zi buna.
VIRGINIA RADU a scris:
---Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2018 luna Februarie la virsta standard de pensionare de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 30 ani.
----Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2013 luna Februarie la virsta de 55 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 40 ani.*
-----Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2013 luna Februarie la virsta de 55 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani.*

Nu, doamna nu se poate pensiona la varstele pe care le-ati scris, intrucat Legea nr. 19/2000 nu va mai fi in vigoare de la 1 ianuarie 2011.

@elet_mm

Singura optiune, deocamdata, este pensie pentru limita de varsta la 61 de ani. Daca veti realiza stagiul complet de cotizare de 31 de ani, veti putea solicita pensie anticipata partiala la 56 de ani si pensie pentru limita de varsta la 59 de ani, cu reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani pentru perioada lucrata in grupa de munca.