Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand pot iesi la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand pot iesi la pensie

sotia mea este nascuta in iulie 1958 si a lucrat 27 ani, 7 luni si 6 zile pana acum. Va rog sa-mi spuneti cand poate iesi la pensie integral si anticipat. multumesc.
Pentru pensie la limita de varsta poate iesi la pensie la data la care implineste 63 de ani.
Poate obtine pensie anticipata partial, amendata cu un procent de 0,75% pentru fiecare lună de anticipare, daca a realizat stagiul complet de cotizare. Dar cum, pana la stagiul complet de cotizare mai sunt 7 ani 5 luni, se poate pensiona in 2019-2020.
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2019 luna Septembrie la virsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 31 ani si 2 luni.

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2014 luna Septembrie la virsta de 56 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 39 ani si 2 luni.Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2014 luna Septembrie la virsta de 56 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 31 ani si 2 luni.
DATA IESIRII LA PENSIE PENTRU LIMITA DE VARSTA

Data nasterii: 01.08.1957
Stagiu de cotizare: 38 ani si 1 luna
Gen: feminin
Grupa de munca: grupa a II -a de munca 7 ani 6 luni si 14 zile

La pensie anticipata se penalizeaza? care este procentul?
Limita de varsta la 59 de ani si 10 luni.
Pensie anticipata la 55 de ani si 10 luni,daca indepliniti conditia de stagiu de 38 de ani si 10 luni(fara stagiu asimilat).
Pensie anticipata partiala la 55 de ani si 10 luni.Conditia de stagiu este de 30 de ani si 10 luni(fara stagiu asimilat).
Daca nu indepliniti conditia de 38 de ani si 10 luni de stagiu,penalizarea pentru 48 de luni de anticipare este de 36%.
Cei 7 ani de grupa aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 1 ani si 9 luni(3 luni la an).Daca acest an si 9 luni nu se regaseste in cei 38 de ani si 1 luna,atunci conditia de stagiu este(38 de ani si 1 luna + 1 an si 9 luni = 39 ani si 10 luni).In acest caz ati indeplini conditia de stagiu pentru pensie anticipata fara penalizare(38 de ani si 10 luni).