Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amortizare autoturism
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amortizare autoturism

Buna ziua
As dori sa stiu care este perioada in care un autoturism inregistrat pe firma se considera a fi amortizat?
Daca acesta a beneficiat de taxare inversa de TVA, daca e amortizat, mai trebuie platit TVA in momentul scoaterii lui de pe firma?
Multumesc.
buna seara,
1. autoturismele sunt mijloace de transport auto care fac parte din grupa 2, cod clasificatie 2.3.2.1.1. cu durata normala de functionare(perioada de amortizare) cuprinsa intre 4-6 ani (de regula se face media , deci 5 ani)
2 . amortizarea nu are legatura cu TVA de plata (colectat )in urma vanzarii autoturismului(scoaterii lui de pe firma)
3. legat de amortizare: daca nu este complet amortizat, cheltuiala cu valoarea neamortizata este deductibila la calculul profitului impozabil
Am nevoie de o clarificare: amortizarea nu inseamna ca se poate "vinde" cu valoare zero? Deci zero tva de plata dupa 5 ani?
Eu nu am de colectat tva in urma vinzarii, deoarece e auto cumparat din Germania, cu taxare inversa de tva, care trebuie platit la valoarea de vinzare.