Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva colectata la vanzarea unui mijloc fix
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva colectata la vanzarea unui mijloc fix

Buna seara,

Am si eu o intrebare:
O societate comerciala achizitioneaza in anul 2011 din comunitatea Europeana ( taxare inversa) o autoutilitara pe care o vinde in anul 2013 , ea nu este amortizata integral si pretul de vanzare este sub cel de achizitie. As dori sa mi spuneti daca se colecteaza tva la valoarea neamortizata si daca valoarea neamortizata este cheltuiala deductibila fiscal ? ( firma este platitoare de imp.profit 16%)
Va multumesc.
popamariana2005, utilizator
Buna ziua,

Colectati TVA la pretul de vanzare, asa cum s-a stabilit intre vanzator si cumparator. Cheltuiala cu valoarea neamortizata este deductibila, deoarece este considerata cheltuiala efectuata in scopul obtinerii de venituri impozabile.

Numai bine