Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

daca in perioada febr. 2007-aug. 2009 am lucrat, apoi 15 sept 2009-16 sept. 2010 somaj, 20 oct. 2010 m-am angajat in situatia in care societatea la care lucrez in moment isi incheie activitatea mai pot beneficia de somaj si cate luni?
1. Legea 233/2010 (in vigoare de la 16.12.2010) a introdus un nou articol in legea 76/2002 care spune:
Art.37.1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.
2. In aceasta situatie dvs.nu puteti beneficia de indemnizatie de somaj deoarece in ultimele 24 de luni aveti numai 2 luni care se incadreaza in cerintele art.37.1din lege.
3. Celelalte luni, din ultimele 24 de luni au fost luate in calcul pentru somajul precedent.