Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... motiv divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

motiv divort

Sunt casatorita din 2007 si am un copil de un an.Locuim cu mama iar intre ea si sotul meu sunt certuri grave astfel incat nu mai pot locui impreuna.Eu trebuie sa raman alaturi de mama care este bolnava.As vrea sa divortez dar nu stiu daca este posibil in conditiile acestea.Ce ma sfatuiti?
Ar trebui sa dati mai multe detalii.
Pentru femei in general se gasesc motive de divort daca se cauta...
Ce ar mai trebui sa spun?
Puteti divorta la mediator sau prin instanta. Nu puteti la starea civila sau la notar, pentru ca aveti copil.
Daca va doriti divortul, discutati cu sotul, poate vrea amiabil si nu mai pierdeti timpul cu administrarea probelor si bani cu avocati.
daca va intelegeti cu sotul dvs e pacat sa divortati doar pt ca se cearta cu mama dvs.
madalinamiha a scris:

Sunt casatorita din 2007 si am un copil de un an.Locuim cu mama iar intre ea si sotul meu sunt certuri grave astfel incat nu mai pot locui impreuna.Eu trebuie sa raman alaturi de mama care este bolnava.As vrea sa divortez dar nu stiu daca este posibil in conditiile acestea.Ce ma sfatuiti?

Doriti divortul doar pentru conflictele sotului cu mama dvs.? Copilul dvs. avand varsta de un an?

Puteti divorta, desigur, iar daca si sotul este de acord si va intelegeti si cu privire la incredinarea minorului, cuantumul obligatiei de intretinere, programul de vizitare minor, in cel mult... jumatate de an, sunteti divortata.

Daca sunteti atat de hotarata, lucrurile se rezolva repede...