avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... motiv divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

motiv divort

Sunt casatorita din 2007 si am un copil de un an.Locuim cu mama iar intre ea si sotul meu sunt certuri grave astfel incat nu mai pot locui impreuna.Eu trebuie sa raman alaturi de mama care este bolnava.As vrea sa divortez dar nu stiu daca este posibil in conditiile acestea.Ce ma sfatuiti?
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 17:52, 28 Decembrie 2010
Ar trebui sa dati mai multe detalii.
Pentru femei in general se gasesc motive de divort daca se cauta...
Ce ar mai trebui sa spun?
Puteti divorta la mediator sau prin instanta. Nu puteti la starea civila sau la notar, pentru ca aveti copil.
Daca va doriti divortul, discutati cu sotul, poate vrea amiabil si nu mai pierdeti timpul cu administrarea probelor si bani cu avocati.
daca va intelegeti cu sotul dvs e pacat sa divortati doar pt ca se cearta cu mama dvs.
madalinamiha a scris:

Sunt casatorita din 2007 si am un copil de un an.Locuim cu mama iar intre ea si sotul meu sunt certuri grave astfel incat nu mai pot locui impreuna.Eu trebuie sa raman alaturi de mama care este bolnava.As vrea sa divortez dar nu stiu daca este posibil in conditiile acestea.Ce ma sfatuiti?


Doriti divortul doar pentru conflictele sotului cu mama dvs.? Copilul dvs. avand varsta de un an?

Puteti divorta, desigur, iar daca si sotul este de acord si va intelegeti si cu privire la incredinarea minorului, cuantumul obligatiei de intretinere, programul de vizitare minor, in cel mult... jumatate de an, sunteti divortata.

Daca sunteti atat de hotarata, lucrurile se rezolva repede...



Alte discuții în legătură

Părăsire domiciliu. după căsătorie am cumpărat un autoturism ... Puyan Puyan Părăsire domiciliu. După căsătorie am cumpărat un autoturism cu soția care s-a trecut pe numele meu. după un an de zile același autoturism a fost ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere cand parintii divortati locuiesc impreuna sinocreea sinocreea Buna ziua, se poate sa se fi discutat si sa existe pe forum un raspuns la intrebarea mea, dar recunosc ca nu prea am gasit sau nu am stiut sa caut mai ... (vezi toată discuția)
Hartuire psihologica LoredanAAAAA LoredanAAAAA Buna ziua! Am si eu o problema...sunt intr-o relatie de 5 ani cu un barbat..amandoi suntem divortati(eu de 12ani si el de 5ani-in momentul in care ne-am ... (vezi toată discuția)