Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere cand parintii divortati locuiesc ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere cand parintii divortati locuiesc impreuna

Buna ziua,

se poate sa se fi discutat si sa existe pe forum un raspuns la intrebarea mea, dar recunosc ca nu prea am gasit sau nu am stiut sa caut mai bine.

Eu sunt impreuna cu un barbat , care are un baiat din alta casatorie. El este divortat cu acte, dar noi nu suntem casatoriti.

El inca mai locuieste cu fosta nevasta, neavand bunuri cumparate impreuna.

Intrebarea mea este: in acest caz, el este obligat la platirea pensiei alimentare?

Multumesc.

O zi placuta!

Daca hotararea de divort il obliga la plata intretinerii, atunci trebuie sa o plateasca. Faptul ca cei 2 fosti soti locuiesc inca impreuna este nerelevant.
Buna,

au divortat la notar. Nu se specifica nimic, doarece ea pararise domiciliul cu copilul, dar a revenit in locuinta dupa 1 an. In acest timp, au fost deacord sa declare in acte , ca domiciulul copilului si al ei, este in casa sotului

Eu hotarat impreuna sa-i dea o suma N de bani, dar nu cred ca este trecuta undeva pe actele de divort.
Pai, v-ati raspuns chiar dvoastra. Nu exista o obligatie legala in acest sens.
Multumesc.

O zi placuta!
Intrebarea mea este: in acest caz, el este obligat la platirea pensiei alimentare?

Ce vreți sa știți mai exact, în ce sens întrebați, care este scopul?
Are obligația sa își întrețină în solidar cu mama, copilul. Ca plătește în natură sau ca da suma la cere s-au înțeles..contează mai puțin