Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Poate sa ma indrume un maestru dintr-un alt barou ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Poate sa ma indrume un maestru dintr-un alt barou decat cel in care m-am inscris pentru a-mi desfasura activitatea?

In cazul in care eu nu imi gasesc un indrumator din Baroul in care sunt inscrisa pentru a-mi desfasura activitatea (in cazul meu Baroul Cluj) pot sa imi realizez cei 2 ani de stagiatura pe langa un avocat inscris intr-un alt barou (Bihor, Salaj etc), dar sa platesc contributiile la baroul in care sunt inscrisa (Baroul Cluj)?
practic e posibil insa examenul de definitivat tot la baroul Cluj il veti da.
avocatul indrumator trebuie sa faca parte din baroul in care v-ati inscris pt examen, obligatoriu.
Da, asa stiu si eu.
De ce nu va inscrieti in baroul unde aveti indrumator si sa practicati la Cluj?
Aveti dreptul de a merge oriunde in tara sa acordati asistenta juridica si nu doar in baroul din care faceti parte.
sau mai exista posibilitatea de a va trasfera dvs. la baroul de unde face parte avocatul indrumator.
Pe perioada stagiaturii nu se poate transfera, iar dupa... nu stiu daca mai este cazul.