avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Poate sa ma indrume un maestru dintr-un alt barou ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Poate sa ma indrume un maestru dintr-un alt barou decat cel in care m-am inscris pentru a-mi desfasura activitatea?

In cazul in care eu nu imi gasesc un indrumator din Baroul in care sunt inscrisa pentru a-mi desfasura activitatea (in cazul meu Baroul Cluj) pot sa imi realizez cei 2 ani de stagiatura pe langa un avocat inscris intr-un alt barou (Bihor, Salaj etc), dar sa platesc contributiile la baroul in care sunt inscrisa (Baroul Cluj)?
Cel mai recent răspuns: cucu_bau , utilizator 23:33, 3 Ianuarie 2011
practic e posibil insa examenul de definitivat tot la baroul Cluj il veti da.
avocatul indrumator trebuie sa faca parte din baroul in care v-ati inscris pt examen, obligatoriu.
Da, asa stiu si eu.
De ce nu va inscrieti in baroul unde aveti indrumator si sa practicati la Cluj?
Aveti dreptul de a merge oriunde in tara sa acordati asistenta juridica si nu doar in baroul din care faceti parte.
sau mai exista posibilitatea de a va trasfera dvs. la baroul de unde face parte avocatul indrumator.
Pe perioada stagiaturii nu se poate transfera, iar dupa... nu stiu daca mai este cazul.

Alte discuții în legătură

Avocat stagiar seuleanraul seuleanraul am si eu o nedumerire. se poate sa dau examenul de primire in profesia de avocat in Baroul Mures si apoi sa fac stagiatura in judetul Cluj? care ar fi ... (vezi toată discuția)
Consilier cu 5 ani vechime , exam de primire sau definitivat? OANA GORAN OANA GORAN :-/ daca sunt cons.j. am peste 5 ani vechime, anul acesta dau exam in toamna pt primire in barou ?? sau dau direct definitivatul si scap de stagiatura??? (vezi toată discuția)
Inscriere in barou aandrra aandrra stie cineva daca e posibil sa te inscrii in Baroul Bucuresti,ca avocat stagiar, dar avand contract de colaborare cu un avocat din alt barou? am promovat in ... (vezi toată discuția)