Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... inscriere in barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

inscriere in barou

stie cineva daca e posibil sa te inscrii in Baroul Bucuresti,ca avocat stagiar, dar avand contract de colaborare cu un avocat din alt barou? am promovat in toamna ex de admitere la Bucuresti insa nu am reusit sa-mi gasesc un maestru, in schimb mi-am gasit in Baroul Iasi.
da, daca maestrul tau isi deschide un punct de lucru in Buc.
nimic nu te impiedica sa figurezi ca avocat pe tabloul din iasi si sa iti exerciti activitatea in Buc. Daca vre insa sa fii inscisa in bar Buc va trebui sa te transferi.
ideea e ca eu am dat examen la bucuresti. nu am reusit sa-mi gasesc maestru acolo, in scchimb mi-am gasit in iasi. pot sa fiu membru al b bucuresti dar sa fac stagiatura cu un maestru di iasi?
la un avocat din Bucuresti
explica-mi si mie cum iti faci stagiatura la bucuresti, daca maestrul tau e in iasi, nu iasi stai pe langa el?, atunci ori deschide un office ori te transferi la iasi, nu la bucuresti , pt ca in perioada stagiaturii trebuie sa ai un maestru.