Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... inscriere in barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

inscriere in barou

stie cineva daca e posibil sa te inscrii in Baroul Bucuresti,ca avocat stagiar, dar avand contract de colaborare cu un avocat din alt barou? am promovat in toamna ex de admitere la Bucuresti insa nu am reusit sa-mi gasesc un maestru, in schimb mi-am gasit in Baroul Iasi.
Eu nu cred ca se poate sa fii inscris in Baroul Bucuresti cu avocat coordonator de stagiu din Iasi.
Si nici daca esti admis la Bucuresti nu te poti inscrie la Iasi, doar prin transfer, dupa ce esti avocat definitiv. Sau tot atunci, dupa deschiderea altui cabinet.
Mai nou trebuie sa semnezi o declaratie pe proprie raspundere ca intelegi ca nu poti sa te inscrii la alt barou decat cel la care te-ai inscris pt examenul de admitere.
De unde deduc ca au avut mai multe solicitari de inscriere in alte barouri decat cele in cadrul carora s-a dat examen de admitere si nu mai vor sa fie cineva neinformat.
Pe site-ul UNBR la interpretari exista o "decizie" mai veche in care se precizeaza ca numai avocatul colaborator definitiv poate fi din alt barou decat forma de exercitare.