Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis de conducere-inchisoare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis de conducere-inchisoare

in anul 2006,sotul meu a fost oprit d un echipaj de politie si,in urma analizelor la sange,i s-a descoperit a alcoolemie de 0,80.a primit o pedeapsa de un an cu suspendare.in anul 2009,in urma unui control de rutina a unui alt echipaj,i s-a descoperit o alcoolemie de 0,82 in sange.a primit o pedeapsa cu inchisoarea de 3 luni,plus pedeapsa de un an din urma.cat va executa,exact,din aceasta pedeapsa,daca deja au trecut 3 luni?nu se poate face nimic pentru a executa cat mai putin?
dogaru oana, utilizator
Va iesi pe liberare conditionata.
Va executa 2/3 din pedeapsa.
Va executa 2/3 din pedeapsa,iar aceasta ar putea fi scazuta pana la 1/2 in cazul in care presteaza munca la locul de detentie,unde se castiga 7 zile la luna pentru cei care sunt inclusi in programe de munca
daca este la regim deschis poate castiga mai mult de 7 zile.
oricum va executa 10 luni din care se vor scade zilele considerate a fi castigate ca urmare a muncii prestate.
succes
multumesc pentru raspunsuri.speram k am putea face ceva pt a reduce din pedeapsa,dar...
dupa executarea pedepsei,cand va putea primi permisul de conducere?va trebui sa faca scoala din nou?