Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare permis

Buna ziua ! Intrebarea mea e cand pot sa recuperez carnetul de conducere dupa ce mi s-a dat o pedeapsa de 5 luni cu suspendare pt alcool la volan , carnetul fiind anulat ( alcoolemia depasind pragul legal ). Decizia finala sau sentinta a fost in 20 octombrie anul trecut .
Daca s-ar putea sa ma indrumati cu pasii necesari redobandirii permisului si a dreptului de conducere . Va multumesc anticipat
Oug 195/2002:

Art. 116. - (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;

Dupa data de 20 octombrie va puteti prezenta la examen