Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Parte vatamata si civila ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Parte vatamata si civila ?

In timpul anchetei penale de 6 luni ,nu exista nici-o declaratie ,pretentie din partea sotiei victimei. La a treia infatisare in instanta se constituie ca parte civila , dar declaratia este la titlu redactata de parte vatamata.
Citez" Sunt sotia victimei , nu am fost chemata la parchet sau citata, dar aveam cunostinta de proces. Ma constitui ca parte civila pe suma de .. daune morale etc.
Anterior am pus o intrebare in legatura cu constituirea ca parte civila si am inteles ca dupa prezentarea acuzatiilor in instanta nu se mai poate.
Dar ca parte vatamata se poate constitui si civila dupa 1 an si 10 luni?
Multumesc
Partea vatamata se poate constitui parte civila,pana la citirea rechiizitoriului in instanta,deci cererea este legala,
Pretentiile civile,indiferent sub ce forma,trebuie dovedite cu probe de partea civila si acestea vor fi admise in functie de cuantumul lor,astfel cum va fi dovedit.
Daunele morale, daca survin in urma unui accident ,a unei vatamari,nu sunt cuantificabile,partea le cere si instanta le acorda in masura in care crede ca valoarea solicitata nu este exegerata,deci cuntumul este cenzurat de instanta,pe principiul ca suferinta nu poate fi cuantificabila .
Radu Gabrian, Mediator
Citirea rechizitoriului nu se face la prima infatisare in instanta?I
Citirea rechizitoriului se face la primul termen la care partile au fost legal citate,deci cu procedura completa/legal indeplinita.
La primul,la al doilea ,la al "n"-lea termen,poate fi procedura de citare a partilor neindeplinita ,de exemplu
Radu Gabrian, Mediator
Citirea rechizitoriului are loc la momentul declansarii cercetarii judecatoresti.Cercetarea judecatoreasca presupune citarea legala a partilor, chiar daca acestea lipsesc.Cauza este in stare de judecata din momentul rezolvarii de catre instanta a unor verificari prealabile privind legalitatea rechizitoriului, verificari privind persoana inculpatului , si de asemenea, dupa rezolvarea unor exceptii si cereri. Abia cand aceste etape premergatoare judecatii sunt indeplinite, se trece la cercetarea judecatoreasca, iar primul pas al cercetarii judecatoresti este citirea rechizitoriului.
ContSters181996, utilizator
Multumesc
Citirea rechizitoriului s-a facut cu doua luni inainte de constituirea partii civile ,vatamate.Am copie registrul grefierului.
Deci nu se mai putea?