Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... DEPUNERE PLANGERE
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

DEPUNERE PLANGERE

Baiatul meu a fost la un majorat intr-un sat. Acolo l-a injurat pe unul dintre cei prezenti. Un prieten de-al celui injurat i-a dat un pumn in mandibla. S-a continuat cu amenintari din ambele parti. Mai tarziu cel care l-a lovit impreuna cu mai multi baieti din sat l-au batut pe baiatul meu si i-au rupt piciorul. Baiatul meu are un martor. Precizez ca baiatul meu nu a facut uz de violenta deloc.

In cat timp se poate depune plangere?
Ma puteti sfatui asupra cursului lucrurilor daca ar depune plangere?

Se poate ca lucrurile sa se intoarca impotriva fiului meu daca depune plangere avand in vedere ca el a injurat primul?
mariuscrisan, utilizator
Sa depuna plangerea insotita de certificat. Victima sa se constituie parte civila la plata dunelor morale/materiale. Este perfect valabila afirmatia "simonette12".
ContSters7431, utilizator
Pentru daunele materiale/morale trebuie dat in judecata cel invinuit? Sau cum se procedeaza?
oricum il dati in judecata pentru infractiunea savarsita,unde va puteti constituii parte civila cu o anumita suma,iar instanta va judeca suma.va puteti intelege si cu inculpatul in privinta daunelor,chiar si in procesul penal.
Nu ar fi rau sa va angajati un avocat. Pentru aceasta cerinta, trebuie sustinut in instanta prejudiciul de cineva experimentat. In functie de cat de solvabili sunt agresorii, puteti face o conventie cu un avocat care accepta ideea de plata prin procente din suma obtinuta in urma hotararii, ca daune.
Mergeti la organele de cercetare si va constituiti parte civila cu sumele solicitate,urmand a depune acte justificative in dovedirea cunatumului acestora.
Valoarea despagubirilor va fi admisa in masura in si in cuantumul dovedit prin probele administrate.
Orice suma de bani solicitata,trebuie justificata.
Pana la citirea rechizitoriului in instanta exista posibilitatea sa va constituiti parte civila