Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA nou infiintata
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA nou infiintata

Buna ziua.

Mi-am infiintat de curand o PFA cu norma de venit. Am fost la registrul comertului si la finante. Dupa ce primesc decizia de impunere de la ANAF, urmeaza sa merg si la Pensii si la CJAS. Am totusi cateva nelamuriri:
- am nevoie de un cont bancar asociat PFA sau e destul sa folosesc contul personal?
- fiind la norma de venit am inteles ca nu e nevoie sa tin contabilitate in partida simpla; totusi, ce registre trebuie sa tin? E destul sa scriu facturile catre terti sau trebuie sa le si inregistrez? Dar facturile de intrare (cand cheltui bani din contul asociat)? Ce nu inteleg eu: mi s-a spus ca nu am voie sa depasesc suma de 35000 de euro anual (la cursul din 2005). Totusi, daca nu tin contabilitate, cum se dovedeste la sfarsit de an ca am depasit sau nu suma respectiva? Trebuie sa epun un bilant?
- trebuie sa imi cumpar un facturier sau pot sa tiparesc facturi personalizate? Daca da, am nevoie de un program dedicat sau e suficient un sablon? Pot proceda la fel si cu chitantele (probabil ca nu va fi nevoie pentru ca voi lucra numai cu OP-uri)?

Multumesc anticipat!

Cu stima,
Daniel
antispam, nu e obligatorie evidenta contabila dar intervine obligatia pastrarii evidentei fiscale. Plafonul de 35.000 EURO(119.000 RON la cursul de la data aderarii la UE) e folosit pentru depistarea momentului cand ar trebui sa te inregistrezi in scopuri de TVA.
Daca depasesti 10.000 euro incasari pe an, trebuie sa depui declaratia 392B, daca depasesti 119.000 RON / an trebuie sa treci pe la finante si sa te inregistrezi in scopuri de TVA si daca nu esti scutit 24% din ce incasezi ar merge la stat. In afara de declaratii din astea nu ar trebui sa depui altceva; astea le depui doar daca indeplinesti conditiile enumerate mai sus.
Din cate am citit pina acum, pentru evidenta fiscala ar fi destul sa pastrezi Jurnalele de vânzări şi cumpărări. Din astea poti determina momentul in care depasesti 119.000 RON / an. Unii spun ca PFA la norma de venit nu trebuie sa tina nici un registru, altii insa spun ca aceste 2 jurnale ar fi obligatorii. Poti sa intrebi si la finante ce anume iti cere inspectorul

Eu ca PFA am primit banii in contul personal pina in 2006, doar banca m-a pus o vreme sa dau declaratii de incasare externa. Din 2006 am cont separat pentru PFA. Probabil cel mai bine ar fi sa deschizi cont separat pentru activitatea PFA.
Facturile poti sa le faci si singur, ti-e destul un template / sablon
Ti-am scris acest mesaj ca sa ai ce citi pina apare un consultant binevoitor :D; daca cauti insa pe site tot ce se poate sa gasesti raspunsuri la toate intrebarile puse
antispam a scris:

Buna ziua.

Mi-am infiintat de curand o PFA cu norma de venit. Am fost la registrul comertului si la finante. Dupa ce primesc decizia de impunere de la ANAF, urmeaza sa merg si la Pensii si la CJAS. Am totusi cateva nelamuriri:
- am nevoie de un cont bancar asociat PFA sau e destul sa folosesc contul personal?
- fiind la norma de venit am inteles ca nu e nevoie sa tin contabilitate in partida simpla; totusi, ce registre trebuie sa tin? E destul sa scriu facturile catre terti sau trebuie sa le si inregistrez? Dar facturile de intrare (cand cheltui bani din contul asociat)? Ce nu inteleg eu: mi s-a spus ca nu am voie sa depasesc suma de 35000 de euro anual (la cursul din 2005). Totusi, daca nu tin contabilitate, cum se dovedeste la sfarsit de an ca am depasit sau nu suma respectiva? Trebuie sa epun un bilant?
- trebuie sa imi cumpar un facturier sau pot sa tiparesc facturi personalizate? Daca da, am nevoie de un program dedicat sau e suficient un sablon? Pot proceda la fel si cu chitantele (probabil ca nu va fi nevoie pentru ca voi lucra numai cu OP-uri)?

Multumesc anticipat!

Cu stima,
Daniel

da aveti dreptate CONTABILI vor banii, avocati vor banii dvs aveti o problema REALA sa nu incasati la negru, va uresz sanatate in noau dvs. INTEPRINDERE PFA.

avand certificat de inregistrare fiscala ati primit un CUI va duceti cu actele de infiintare -COPII la banca si va deschideti cont pe PFA. Sa desemnati o persoana care sa anunte in caz de incasari mai mari de 15000 euro de la aceiasi persoana juridica sau PFA conform legii [ link extern ]

in functie de codul caen autorizat va pot indruma de documentele obligatorii fara de care nu puteti incasa BANII .SANATATE!

daca esti la norma fixa nu inseamna ca nu mai intocmesti documente financiar contabile: facturi, op, chitante, receptii, bon fiscal, fise operatiuni diverse, etc.
Ca sa dau ceva inapoi comunitatii, am sa raspund si eu la intrebarile pe care le-am pus:
- da, este nevoie de cont bancar dedicat PFA (legatura e pe baza CUI-ului, nu a CNP-ului)
- nu e nevoie de contabilitate in partida simpla pentru un PFA impozitat la norma de venit; pur si simplu sunt necesare doua registre (unul in care se tine evidenta incasarilor si unul cu evidenta platilor); referitor la limita de 35.000 de euro (la cursul valutar din 2007 => 119.000 lei), in momentul in care acest plafon este atins, trebuie mers la finante si declarat acest lucru, moment in care deveniti platitor de TVA; impozitarea ramane neschimbata (norma de venit), doar ca facturile interne trebuie sa fie cu TVA
- facturile si chitantele pot fi personalizate si tiparite de catre fiecare; trebuie doar respecata ordinea de inseriere

Sper ca aceste informatii sa ajute pe cineva!