Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... intreprinderea individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

intreprinderea individuala

Buna seara, sunt o incepatoare in ale contabilitatii, pana acum am facut doar contabilitate primara , si incerc sa tin o contabilitate la o Intreprindere Individuala dar ma lovesc de unele probleme , poate reusiti sa ma ajutati :
1. pe langa Registrul - Inventar si Registrul - Jurnal de incasari si plati ce documente contabile mai sunt necesare ?
2. daca este la norma de venit trebuie depusa vre-o declaratie?
Multumesc mult!
Fisa operatiuni diverse.. Asta mi-au cerut mie...
Si in functie de tipul de activitate poti sa ai raport de gestiune, nir, etc.
nir? adica?
Nir = nota de receptie marfa
ok,
gigli a scris:

Buna seara, sunt o incepatoare in ale contabilitatii, pana acum am facut doar contabilitate primara , si incerc sa tin o contabilitate la o Intreprindere Individuala dar ma lovesc de unele probleme , poate reusiti sa ma ajutati :
1. pe langa Registrul - Inventar si Registrul - Jurnal de incasari si plati ce documente contabile mai sunt necesare ?
2. daca este la norma de venit trebuie depusa vre-o declaratie?
Multumesc mult!

1. Este foarte important sa ne spuneti in ce domeniu activeaza II ca sa va putem spune ce alte registre sa completati sau ce alte documente sa intocmiti.

2. In cazul II cu norma de venit nu se mai depun declaratii si nici nu se mai intocmesc registre. Totusi, trebuie sa tineti o evidenta a veniturilor realizate pentru a constata daca si cand se depaseste plafonul de la care un contribuabil devine platitor de TVA (119.000 lei, adica 35.000 euro la cursul de la 01/01/2007).