Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

in 17 martie fac un an decand lucrez cu carte de munca.am fost pensionata medical din aprilie 2002 pana in noembrie 2009.inainte de pensionare am lucrat 15 ani.presupun ca din martie as intra in somaj .cate luni beneficiez de somaj?
1. Deoarece aveti mai mult de 10 ani lucrati si cotizati la somaj veti beneficia timp de 12 luni de indemnizatia de somaj.
2. Iata ce spune Legea 76/2002:
Art. 39.
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.