Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divortul prin acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divortul prin acord

Ok, daca sotii sunt de acord cu desfacerea casatoriei, incredintarea minorului, cuantumul pensiei alimentare, programul de vizitare, numele pe care-l va purta sotia dupa divort, cum decurge divortul? Cu martori, ancheta sociala pentru minor sau toate acestea nu mai sunt necesare? Daca sotii depun impreuna cererea de divort, in urma ''micii reforme'', merg impreuna la un avocat si acesta intocmeste cererea ,avocatul va reprezenta interesele amandurora?
Buna ziua !
Avand in vedere prevederile legale , " în cazul in care cererea de divort se intemeiaza pe acordul partilor, ea va fi semnata de ambii soti. Atunci cand este cazul, sotii vor stabili si modalitatile in care au convenit sa fie solutionate cererile accesorii divortului.
Primind cererea de divort formulata in conditiile alin. 1, instanta va verifica existenta consimtamantului sotilor, dupa care va fixa termen pentru solutionarea cererii in camera de consiliu.
La termenul de judecata, instanta verifica daca sotii staruie in desfacerea casatoriei pe baza acordului lor si, in caz afirmativ, va trece la judecarea cererii, fara a administra probe cu privire la motivele de divort.
La cererea sotilor, instanta va pronunta o hotarare cu privire la divort potrivit alin. 3. Prin aceeasi hotarare, instanta se va pronunta, potrivit legii, cu privire la numele pe care il va purta fiecare sot dupa desfacerea casatoriei si, cand este cazul, cu privire la incredintarea copiilor minori si contributia parintilor la cheltuielile de crestere, educare, invatatura si pregatire profesionala a copiilor. Tot astfel, instanta va putea lua act de invoiala sotilor cu privire la alte cereri accesorii, in conditiile legii.
In cazul in care sotii nu se invoiesc asupra cererilor accesorii, instanta va continua judecata administrand probele prevazute de lege pentru solutionarea acestor cereri".
Cu stima !
Daca mama -adica eu- nu are momentan un loc de munca, acest lucru poate influenta instanta?Pentru ca tatal nu are nici o problema in a-mi incredinta minorul.
Trebuie sa ne intelegem inainte de depune cererea si asupra bunurilor mobile si imobile , sau aceasta ne priveste doar pe noi?(in cazul in care ne vom intelege asupra 'impartelii'')
helena76 a scris:

Daca sotii depun impreuna cererea de divort, in urma ''micii reforme'', merg impreuna la un avocat si acesta intocmeste cererea ,avocatul va reprezenta interesele amandurora?

Nu va incadrati in normele prevazute de mica rerorma in justitie, va trebui tot la instanta sa mergeti, si urmati pasii care v-au fost indicati de dl. Zaharia.
De la 1 ianuarie 2011, sotii vor putea divorta de comun acord, adica cu acordul partilor, la notar sau la starea civila, insa doar daca nu au copiii minori rezultati din casatorie

Divortul cu acordul partilor nu inseamna si partaj, pe care-l puteti face separat, pentru a se termina mai repede divortul.
In legatura cu incredintarea minorului, in conditiile in care sunteti de acord cu acest aspect, nu se mai face ancheta sociala, pentru a stabili cine are conditii mai bune, si nici nu va afecteaza ca nu aveti servici.
Marcel Mihalache, Avocat
divortul si partajul sunt chestiuni separate. puteti divorta prin acord si sa va judecati apoi pt partaj, in caz ca nu va intelegeti
procmarci a scris:

helena76 a scris:

Daca sotii depun impreuna cererea de divort, in urma ''micii reforme'', merg impreuna la un avocat si acesta intocmeste cererea ,avocatul va reprezenta interesele amandurora?
Daca nu se face separat se poate cere disjungerea partajului de divoirt, chiar daca divortul a mers la primul termen prin acord?

Nu va incadrati in normele prevazute de mica rerorma in justitie, va trebui tot la instanta sa mergeti, si urmati pasii care v-au fost indicati de dl. Zaharia.
De la 1 ianuarie 2011, sotii vor putea divorta de comun acord, adica cu acordul partilor, la notar sau la starea civila, insa doar daca nu au copiii minori rezultati din casatorie

Divortul cu acordul partilor nu inseamna si partaj, pe care-l puteti face separat, pentru a se termina mai repede divortul.
Daca nu se face separat se poate cere disjungerea partajului de divoirt, chiar daca divortul a mers la primul termen prin acord?
Scarlet24, utilizator