Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pfa pentru audit financiar
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pfa pentru audit financiar

Pot sa-mi infiintez un PFA pentru activitatea de audit financiar? Am in vedere ca OG 44/2008 la art. 1 alin. 3 spune ca "nu se aplica acelor activitati economice pentru care legea a instituit un regim juridic special, anumite restrictii de desfasurare sau alte interdictii", iar la activitatea de audit financiar am inteles ca codul CAEN trebuie sa fie unic
Auditorul face parte din categoria profesiilor liberale. Aceasta activitate este reglementata prin legi speciale.
Pentru a avea dreptul sa efectuati un audit financiar trebuie sa fiti membru activ al Camerei Auditorilor Financiari din Romania. Calitatea de membru al C.A.F.R. se obtine in urma promovarii examenului de acces, a efectuarii stagiului de 3 ani si a promovarii examenului de aptitudini.

[ link extern ]

sunt memebru cafr. Intrebarea era daca pot infiinta PFA conform OG 44
OUG 44/2008 nu se aplica profesiilor liberale (din care fac parte si auditorii).

Art. 1. - (2) Prezenta ordonanţă de urgenţă nu se aplică profesiilor liberale, precum şi acelor activităţi economice a căror desfăşurare este organizată şi reglementată prin legi speciale.

alin-m a scris:

sunt memebru cafr. Intrebarea era daca pot infiinta PFA conform OG 44

puteti sa infiintati PFA cu alte coduri caen: consultanta am intalnit cazuri similare la TRADUCATORI care nu vor sa lucreze pentru notari, avocati , parchet si fac PFA nu vor sa fie profesie liberala si aleg si alte coduri caen nu sunt limitati in activititati economice comerciale.SANATATE!
Fat Frumos are dreptate. Nu puteti infiinta PFA pe codul aferent auditului financiar.
Va inregistrati fiscal la finante si va puteti desfasura activitatea ca profesie liberala.
In niciun caz la registrul comertului nu o sa va puteti inregistra PFA-ul in baza OUG 44/2008.