Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... OUG 34/2006 / contestatie decizie CNSC / act ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

OUG 34/2006 / contestatie decizie CNSC / act administrativ?

In urma unei contestatii depuse la CNSC aceasta din urma emis o decizie, pe care am atacat-o in teremnul legal la curtea de apel cu o plangere, in cadrul careia am formulat si o cerere de suspendare.Ma intereseaza care este temeiul legal al cererii de suspendare....: 400 al 2 C. Pr. civ sau lg 554. Va multumesc anticipat!
Potrivit art 283 OUG34/2006, instanta competenta sa judece plangerea formulata este Curtea de Apel, secti Contencio Admnistrativ si Fiscal. Procedura este cea a recursului, art. 400 C.pr.civ refrind-se la cotnesatia le exceutare fiind cu totul altceva.
Singurul temei in baza caruia puteti cere suspendarea executarii actului este art. 14 al Legii 554/2004, decizia consiliului find un act administrativ.
Radu Popescu, Avocat
Procedura de soluţionare a plângerii este cea a recursului, potrivit dispoziţiilor art. 304 ind.1 din Codul de procedură civilă.

La cerere, instanţa poate dispune suspendarea procedurii de atribuire şi/sau a deciziei Consiliului, până la soluţionarea plângerii formulate împotriva deciziei Consiliului - OUG nr.34/2006, art.284 alin.1.
intrebarea mea era...este decizia cnsc un act administrativ?
Intrebarea dvs era alta ....uitati-va la mesajul initial ;)

Decizia Consiliul Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor este un act administrativ.